Holenie

Ako si vytvoriť dokonalú penu na holenie

blank

Množstvo ľudí považuje holenie za nevyhnutné zlo a nevie si ho dostatočne užiť, či spraviť z neho rituál. Jeden z hlavných dôvodov, prečo tomu tak je, je že muži často podceňujú prípravu pred holením. Prípadne na ňu jednoducho nemajú dostatok času.

Správna aplikácia krému na holenie je pritom dôležitý základ mokrého holenia, a nemala by sa brať na ľahkú váhu. Keď sa nad tým na chvíľu zamyslíš, dokážeš ňou nielen zdokonaliť proces samotného holenia, ale v konečnom dôsledku aj získať to dokonale hladké oholenie, ktoré chceš. Začať by sme mali kvalitnou prípravou pred holením.

Ak čítaš náš magazín pravidelne, určite vieš, že väčšina už napenených pien na holenie, ktoré sa bežne predávajú v drogériách a supermarketoch, trpia na kvalite práve pre stav tejto permanentnej napenenosti.

Látky, vďaka ktorým sú už napenené, spôsobujú, že tieto peny nezabezpečujú pre pleť také ochranné vlastnosti, ako krémy a mydlá na holenie, ktoré si musíš napeniť sám.

Nanesením peny na holenie na svoju tvár vytvoríš pokožke ochranu pred žiletkou a následná lubrikácia zabezpečí hladké kĺzanie čepele žiletky po pokožke. Pokiaľ vytvoríš a nanesieš penu správne, všimneš si aj ďalšie výhody, ako napríklad skvelý vzhľad pokožky po jej oholení.

To je spôsobené tým, že dobre vytvorená a nanesená pena na holenie pokožku zároveň vyživuje a odstraňuje aj jej odumreté časti.

Olejčeky a krémy pred holením

Ak sú ti predchádzajúce veci známe a je to tvoja rutina, potom túto časť článku kľudne preskoč. Ak to však boli pre teba aspoň zčasti nové informácie, potom odporúčame vyskúšať buď olej, alebo krém na holenie. Názory v tejto oblasti sa líšia, niekto ich používa a odporúča, pre niekoho sú zbytočné. Odporúčame vyskúšať každý sám na sebe, ale pokiaľ si bez nich spokojný netreba špekulovať a radšej ostať pri tebou overenej klasike.

Celý process by mal začať použitím kvalitnej štetky na holenie, ideálne tej z jazvečích štetín. Tie sú totiž najlepšie v zadržiavaní vody a výsledky sú tak viac ako ideálne. Výber štetky na holenie by mal byť čo najpozornejší, pretože každý typ štetín inak pôsobí na pokožku- diviačie štetiny sú napríklad oveľa drsnejšie ako jazvečie, slabšie aj zadržiavajú vodu.

Takisto sa ubezpeč, že používaš mydlo alebo krém na holenie, z ktorých si vieš vytvoriť dobrú a hustú penu. Kvalitnou a hustou penou totiž dosiahneš 3 veci: hydratuješ svoju pleť, lubrikuješ fúzy a zároveň poskytuješ pleti aj fúzom skvelú prípravu na príchod žiletky a samotného procesu holenia.

Nasledujúcim krokom je voda. Tá by mala byť čo najteplejšia. Ak používaš kvalitnú štetku z jazvečích štetín, ktorá dobre zadržiava vodu, stačí keď ju budeš pomaličky otáčať pod prúdom tečúcej teplej vody. Jazvečia štetku ju relatívne rýchlo absorbuje a ľahko udrží.

Následne na končeky štetín nanes krém na holenie, ktorý v miske na holenie štetkou vyšľahaj na penu. Ak nepoužívaš krém, ale mydlo na holenie, postup je podobný. Končekmi štetín niekoľkokrát prejdi povrch mydla, kým sa ho na štetku nedostane dostatok.

Mydlo môžeš predtým pokvapkať troškou (asi čajovou lyžičkou) horúcej vody, aby zmäklo. Následne z neho v miske na holenie vyšľahaj hustú penu. Pokiaľ máš mydlo už v miske, môžeš tento proces spraviť priamo v nej.

Počas holenia

Keď už máš vytvorenú peknú a hustú penu, nanes ju na tvár. Ubezpeč sa však, ze štetka je stále plná vody a mydla, respektíve krému na holenie. Tvoja tvár by takisto mala byť stále vlhká  po opláchnutí teplou vodou.

Ak to tak je, nanes pomalými, krúživými pohybmi štetkou penu na tvár. Vytváraním peny na tvári sa krém či mydlo na holenie dostáva hlbšie do pokožky, vďaka čomu bude tvoja pleť hydratovaná (poďakovať môžeme obsahu glycerínu v mydle či v kréme na holenie), čistá, svieža, zbavená jej odumretých častí a, samozrejme, dokonale chránená pred ostrou čepelou žiletky.

Uisti sa však, že penu rozotrieš rovnomerne po celej tvári, a nikdy sa nehoľ žiletkou na mieste, ktoré nemáš chránené penou. Riskuješ totiž nepríjemné podráždenie, začervenanie či až porezanie.

Pokiaľ budeš nasledovať tento process pred každým holením, dosiahneš nielen lepšie a hladšie oholenie, ale aj zdravšie vyzerajúcu pokožku bez akéhokoľvek podráždenia.

Podľa potreby a preferencií môžeš použiť aj olejček pred holením. Následné použitie kvalitného balzamu po holení, prípadne vody po holení, by malo byť samozrejmosťou tak, ako aj dokončenie procesu kvalitným hydratačným krémom určeným špeciálne na mužskú pleť. Ideálne, keby ešte obsahoval aj ochranný UV faktor pred slnečným žiarením alebo, v prípade pleti so sklonom k mastnote, mal aj zmatňujúce účinky.

Zdroj: shaving-shack.com, razorsedgework.com, youtube.com