Lifestyle

Etiketa pre moderného muža

blank

Keď sme naposledy uvažovali, aký článok vám prinesieme najbližšie, náhodou sme na jednej anglickej stránke narazili na článok o tom, ako by sa mal správať dnešný moderný muž. A síce sa primárne venujeme témam vzhľadu či holenia, myslíme si, že práve správanie je to, čo robí muža mužom. Rozhodli sme sa ho preto voľne preložiť, a priniesť článok o základoch etikety moderného muža.

Uvedomujeme si, že písať článok o etikete sa v roku 2017 môže zdať ako staromódny koncept, niečo ako dvorenie ženám, volať niekomu z telefónnej búdky na pevnú linku, či pýtať si pri zoznámení niekoho ICQ (ruku hore, kto si ho ešte pamätá?).

Avšak v dobe, keď aj verejnej diskusii dominuje prejav na úrovni tretej cenovej krčmy, považujeme za nevyhnutné poskytnúť každému modernému mužovi jednoduchý návod, ako sa má ten moderný muž správať. Pretože ak šaty robia človeka, tak sú to spôsoby, ktoré robia muža.

Keď si na rande

1. Plať na prvom rande vždy ty, iba ak dáma s ktorou si, jednoznačne a nahlas nesúhlasí. Áno, je to staromódne, ale nemá to nič spoločné s pohlavím. Ak si si už vyžiadal jej prítomnosť pozvaním na drink, kávu, večeru, do kina či divadla, mal by si ju aj naozaj pozvať a zaplatiť. Kľudne jej povedz, že nabudúce môže platiť zase ona. Rozbaľovanie účtu a navrhnutie jeho rozdelenia je znakom, že chceš ostať slobodný do konca svojho života.

blank

2. Chop sa iniciatívy a zorganizuj prvé rande ty. Len málo vecí je ešte menej sexi, ako otázka: “Tak čo by si chcela robiť?”

3. Aj keď okamžite vidíš, že tvoje slepé rande cez Tinder je aj slepou uličkou, zostaň aspoň na pár drinkov. Nezabije ťa to, a svojej spoločnosti ušetríš nepotrebné poníženie. Okrem toho nikdy nevieš, či to tvoje rande nevidí rovnako.

4. Napíš alebo zavolaj na druhý deň po rande, ak nie aj skôr. To platí aj v prípadoch, že tvoje rande dopadlo katastrofálne. Nikto nemá rád duchov, a lepšie vedieť, že niečo nemá budúcnosť, ako nevedieť vôbec nič.

5. Ak používaš aplikácie na randenie ako Tinder či Badoo, nastav si ako profilovú fotku nedávnu a reprezentatívnu fotku, na ktorej si len a iba ty. Selfie síce niesú ideálne, ale stále lepšie ako fotka o zrkadlo v kúpeľni.

6. Napíš prvý. Skús sa zamerať na niečo špecifické, čo ťa zaujalo na jej profile. “Pekné kozy, rozdáme si to?” tým určite nemyslíme.

7. K obsluhe v podniku sa správaj s rešpektom. Ak si k čašníkovi alebo čašníčke drzý, a áno, aj k tým zlým, je to ľahko rozpoznateľný znak, že nie si práve milým človekom. A dáma s tebou si to určite všimne

8. V divadle, kine alebo na štadióne vždy ponúkni dáme miesto s najleším výhľadom

9. Telefón odlož a nastav si tichý režim.

10. Medzi tvojimi správami nenechávaj nikdy viac ako deň bez odpovede. V opačnom prípade sa nečuduj, ak ti už prestane odpisovať.

11. Neposielaj dick pics. Vieme, že sa tomu ťažko verí, ale ženu viac zaujmeš obyčajným “Ahoj, ako sa máme? :)”.

12. Vzhľad alebo outfit komplimentuj vtedy, keď sa to hodí a bez sexuálneho podtónu.

13. Akýkoľvek vzťah ukonči vždy osobne.

etiketa rozchod

Keď si v práci

14. Nenadväzuj na neodpovedaný email alebo správu v priebehu 24 hodín. Ak je to naozaj urgentné, zavolaj.

15. Nedávaj agresívne do kópie emailu niekoho seniornejšieho ako ty, ak si to sám nevyžiadal. Je to idiotský ťah. Ak aj dosiahneš výsledok, ktorý tým dosiahnuť chceš, každý si to bude pamätať.

16. Nevolaj niekomu nečakane okrem prípadov, keď je to naozaj nevyhnutné. Telefonovať niekomu je ako keby si im nečakane vtrhol do kancelárie, vyložil si nohy na stôl a začal vetu “tak som išiel okolo a počúvaj…” Čokokľvek práve daný kolega riešil, vyrušil si to.

17. Keď máš neprijatý hovor, zavolaj naspäť. Ak s dotyčným nechceš hovoriť, napíš email, alebo zavolaj vtedy, keď vieš, že nemôže zodvihnúť. To predsa nie je také zložité.

18. Nevolaj iných, ako skutočne blízkych ľudí kámo alebo brácho. Nie som ani jedno.

19. Keď sa predstavuješ, alebo ťa niekto s niekým zoznamuje, postav sa.

etiketa v praci

Slušné správanie

20. Ak ti zvoní telefón a práve s niekým si, vybav to čo najrýchlejšie a najslušnejšie.

21. Ponúkni svoje miesto vo verejnej doprave žene (bez ohľadu na to, či je alebo nie je tehotná), malým deťom, starším a každému, kto kráča o palicu alebo kráča s problémami. Ešte lepšie bude, ak si vôbec nesadneš na prvom mieste. Ako mladý, fyzicky zdatný muž s dvoma zdravým nohami ti musí stačiť vedomosť, že si dosť šťastný na to, aby si sedieť nepotreboval.

22. Otvort, alebo podrž otvorené dvere pre ženy, mužov, deti či kohokoľvek iného, kto kráča tesne za tebou. To neplatí v prípadoch, keď sú dotyční ďalej za tebou, a držaním otvorených dverí v nich vzbudíš dojem, že majú kráčať rýchlejšie.

23. Pošli ručne písaný ďakovný list za niečo, čo pre teba veľa znamená. Koľko ľudí to dnes robí?

24. Neposielaj ďakovný list za ďakovný list. Kam to až inak môže zájsť?

blank

25. Buď presný. Dnes sa to zdá už priam ako zázrak, že sa ľudia dokázali vôbec stretnúť pred zrodom moderných technológií. Vieš ako to vtedy ľudia robili? Jenoducho boli tam, kde povedali, že budú a vtedy, keď povedali, že tam budú. Meškanie stále zostáva vrcholom drzosti a nezáleží na tom, že predtým napíšeš správu, že budeš meškať. Tvoj čas nie je dôležitejší, ako čas niekoho iného (autor si zároveň robí poznámku, aby si nezabudol posunúť všetky svoj hodinky aspoň o 10 minút dopredu).

26. V divadle vždy počkaj na prestávku predtým, ako sa postavíš. V prípade, že meškáš, počkaj na prestávku, kým sa usadíš. A prečo vlastne meškáš?

27. Nepoužívaj telefón počas filmu v kine. To môžeš rovno začať svietiť baterkou, alebo sa fotiť s bleskom.

28. Na pozvania odpovedaj promptne a rýchlo, aj v prípade, že ich odmietneš. V opačnom prípade ich časom prestaneš dostávať úplne.

29. Nesťažuj sa.

30. Kefa na záchode je na to, aby sa používala. Nie si zviera, ani nežiješ v lese.

31. Nechvastaj sa. Je rozdiel medzi sebavedomím a pýchou.

32. Neodchádzaj náhle bez vysvetlenia uprostred noci bez toho, aby si sa rozlúčil.

etiketa neodchadzajte necakane uprostred noci-2

V živote všeobecne

33. Plať za seba. Možno si myslíš, že si nenápadne vyviazol zo  spoločného účtu bez toho, aby si zaplatili svoj podiel za večeru či nápoje. Mýliš sa, a ak aj nikto nič nepovedal, každý si to všimol.

34. Používaj správnu gramatiku. Ani nevieš, aké je to atraktívne.

35. Ak sa ti niekto pochváli so súkromnou novinkou – či už je to nová práca, alebo narodenie dieťaťa, neukradni ich chvíľku tým, že im verejne zagratuluješ na sociálnych sieťach predtým, ako sa na nich pochvália dotyční sami. Možno to ešte nechcú oznámiť verejne, a možno to ani vôbec nechcú urobiť na sociálnych sieťach. A čokoľvek urobíš, určite nezverejňuj fotku ich dieťaťa, ktorú ti súkromne poslali. Aspoň nie bez ich predchádzajúceho súhlasu.

36. Ak si niekam pozvaný, prines niečo hostiteľovi. A nie, Zlatan, tvoja prítomnosť naozaj nie je darček.

37. Pýtaj sa otázky a počúvaj odpovede namiesto toho, aby si len hlucho čakal, kedy príde rad rozpráť na teba. Zaujímať sa o iných je najlepší spôsob, ako byť zaujímavý.

38. Dobrá hygiena. Amen.

39. Nepozeraj videá a nepočúvaj hudbu nahlas na ulici. To, že sa ti nepáčia nové applácke slúchátka neznamná, že ich nemôžeš používať.

40. Úzko súvisiace s bodom #33, nevyplakávaj neustále nad každým eurom (či nebodaj centami), ktoré si “musel” minúť. Jediné, čo musíš, je zomrieť.

41. Poznáš toho kamaráta, ktorý pred každou akciou niečo zaplatí predom, prípadne použije číslo svojej karty ako zábezpeku? Vyrovnaj sa rýchlo a hlavne sám od seba. Nečakaj, kým ti to pripomenie.

42. Neohováraj a nepoužívaj iných ľudí v rozhovoroch. A vôbec, nemáš nič zaujímavejšie, o čom sa rozprávať?

etiketa platte za seba

43. Buď trpezlivý vočim ľuďom s malými deťmi alebo bábätkami. Nie, nemal by si trpieť za ich životné rozhodnutia, ale jedného dňa môžeš byť na ich mieste ty. A budeš vďačný za každé pochopenie.

44. Doplň, čo použiješ alebo minieš. To platí obzvlášť pre potraviny tvojich spolubývajúcich, a dvojnásobne pre toaletný papier.

45. Nezáleží na tom, že v 89. minúte prehrávaš 5:0 a tvoj súper sa predvádza ako Zlatan Ibrahimovič na tréningu, alebo prehrávaš 1:0 v piatej minúte a súper si to prihráva na vlastnej polovici. Nikdy, opakujeme, nikdy, nevzdávaj zápas vo Fife. To je absolútne posvätné pravidlo.

46. Ak by si niekomu niečo nepovedal priamo do tváre, nehovor to na sociálnych sieťach.

47. Nestrácaj nervy. Verejne, súkromne, na sociálnych sieťach – nikde a nikdy. Nie je to pôsobivé, nerobí ťa to dominantnejším, a ani to nepôsobí tak, že máš priveľa testosterónu. Jediné, ako to pôsobí je, že to jednoducho nezvládaš.

etiketa nestracajte nervy-2

Móda a štýl

48. Čiapku alebo šiltovku si daj dole vždy, keď si vo vnútorných priestoroch. Verejné priestranstvá ako stanice či letiská sú akceptované. Posilňovňa nikdy.

49. ‘Dress code optional’ na pozvánke neznamená, že si môžeš obliecť, čo chceš. Jediné, čo môžeš, je vybrať si, či budeš rešpektovať želania hostiteľa, alebo budeš za idiota. Zvoľ si múdro.

50. Dávať nevyžiadané módne rady, či tipy ako byť štýlový, je to isté ako povedať: “nepáči sa mi, čo máš na sebe.”

51. Páči sa ti nová bunda tvojho známeho? Super, povedz mu to. Správny kompliment niekedy stačí na to, aby si niekomu zlepšil deň. Avšak pozor na imitáciu, to nie je práve najlepší spôsob ako niekomu zalichotiť. Spýtaj sa predtým, ako si kúpiš to isté.

52. Vo vnútorných priestoroch a v noci sa slnečné okuliare nenosia. Bez výnimky. Nie si Rytmus.

53. Chceš, aby všetci vedeli, že chodíš do posilňovne? Dosiahni to výsledkami, ktoré si ľudia všimnú. Nie tak, že necháš prepotené veci na cvičenie pod svojím stolom, a celá kancelária tak musí kvôli tebe vetrať.

54. Dámam nemusí nikto pripomínať, aby nenosili biele šaty na svadbu. Rovnako tak by si aj muži mali byť vedomí toho, že na svadbe by z pomedzi nich mal najviac vyniknúť ženích. A ešte, prosím ťa, nedávaj si biely oblek.

55. Ak fajčíš cigaru, daj z nej dole etiketu. 

blank

V posilňovni

56. Keď docvičíš, zlož z činky všetky závažia a vráť ju naspäť.

57. Poznáš to porekadlo o trpezlivosti a ružiach? Nebuď nervózny či nedočkavý, keď niekto docvičí s tým, s čím chceš cvičiť ty, všimne si to. Netlač niekoho aby sa ponáhľal s cvikom len preto, lebo tam chceš ísť cvičiť ty.

58. Všetci ľudia, muži aj ženy, si zaslúžia používať posilňovňu ako bezpečné miesto pre sebazdokonalovanie. Pod bezpečným myslíme pred trápnymi a silenými pokusmi o zoznámenie sa. Nerob to.

59. Vždy maj cit pre správny druh sebauvedomenia. Tým nemyslíme: “pozrite sa ako dobre vyzerám”, ale “niekto si v tomto zrkadle môže chcieť skontrolovať správnu techniku prevedenia cviku”.

60. Aj keď používaš trojité super sety na tricepsy, neber naraz niekoľko rozličných váh činiek. Ak sú na zemi dlhšie ako minútu, necvičíš s nimi.

61. Necvič biceps v časti, ktorá je určená na drepy.

62. Uštipačný by si nemali byť v žiadnej sfére života, obzvlášť to však platí pre posilňovňu, kde má každý iné ciele, schopnosti a hlavne sebavedomie.

63. Ak cvičíš na lavičke, používaj uterák. Aeróbne stroje ako bicykel, steper či bežiaci pás zas po sebe vždy utri.

etiketa v posilnovi (uplne nakoniec clanku

Zdroj: fashionbeans.com