Holenie

Ako sa holiť v prípade, že trpíš na akné: Kompletný sprievodca

blank

Akné samé o sebe je veľmi zlé a nepríjemné ochorenie pleti, na ktoré môže trpieť v určitom bode svojho života až 80% mužov. Snažiť sa však oholiť v prípade, že akné nie a nie zmiznúť je doslova utrpenie. Sadli sme si teda za počítač, navštívili všetky kúty internetu a rozhodli sa priniesť ti článok o tom, ako toto nepríjemné a nešťastné ochorenie, ktoré podkopáva sebavedomie miliónom mladých mužov na svete, čo najviac eliminovať.

Dnes začneme článkom o tom, ako sa čo najlepšie popasovať s holením v prípade, že na akné trpíš, pretože práve holenie je, bohužiaľ, mnohokrát veľká súčasť problému.

blank

Príprava

Dôsledná príprava pleti na holenie je dôležitou súčasťou procesu každého holenia, avšak pleť trpiaca príznakmi akné vyžaduje extra starostlivosť. Okrem potreby hydratácie pleti a fúzov, vďaka čomu zjemnia a sú pripravenejšie na žiletku, sa musíš zamerať aj na vyčistenie nečistôt (a tým myslíme všetko, čo sa na tvojej pleti počas dňa usadí, nie len viditeľnú špinu ako napríklad od hliny) a obzvlásť na zníženie množstva baktérií a ich možného šírenia po pleti.

V tejto súvislosti treba povedať, že vytláčanie vyrážok sa vo všobecnosti vôbec neodporúča, nakoľko to takmer s istotou spravíš neodborne, čiže zle, a výsledkom bude ešte väčšia, podráždenejšia a bolestivejšia vyrážka. A s najväčšou pravdepodobnosťou si baktérie z vyrážky rozneseš po celej tvári a tým len zaseješ semienko pre ďalšie vyrážky. Avšak v prípade, že sa ideš holiť, a vidíš, že v ceste žiletky stojí vyrážka, ktorá je viditeľne biela a napnutá, bude lešie, ak ju správne vytlačíš, pretože ak ju necháte napospas žiletke, takmer určite si nepomôžeš.

Samozrejme, vytlačiť ju treba umytými rukami, servítkou, bez väčšieho tlaku a len do momentu, kedy vytlačíš všetok hnis. Dané miesto treba následne okamžite vydenzifikovať, napríklad alpou.

Následne je dôležité pleť vyčistiť jemným, teda nie moc agresívnym a vysušúcim čistiacim gélom, napríklad tým od Recipe for men, alebo Baxter of California. Po vyčistení treba gél letnou – nie teplou ani studenou – vodou jemne zmyť. Odporúčame čistými rukami namiesto špongie, pretože prílišné drhnutie akné skôr zhorší, ako zlepší.

Menší tip od nás, okrem pleti na tvári nezabudni aj na krk. Možno sa ti to zdá očividné, ale čudova by ste sa, koľko ľudí pri príprave pred holením krk úplne odignoruje.

A čo napríklad oleje pred holením? Vo všeobecnosti ich odporúčame, pretože žiletke neskutočne pomôžu pri kĺzaní po pokožke, vďaka čomu je oholenie hladšie a pleť je hydratovaná. Toto odporúčanie jednoznačne platí pre zdravú pleť, ako aj pre suchú a citlivú pleť. Pri problematickej pleti, ktorá ma tendenciu sa vyhádzať však radíme radšej opatrnosť a vlastnú skúsenosť. Ak máš problém s akné a používaš olej pred holením, môže to byť problém a určite by sme radili zvážiť buď jeho úplne vyradenie z rutiny, alebo ho aspoň vymeniť za taký, ktorý špecificky uvádza, že je “non-comedogenic”, a teda neupcháva póry. V prípade mastnej pleti je totiž najlepšie úplne sa vyhnúť produktom, ktoré ju ešte viac a zbytočne zamastia.

blank

Pena

Holeniu v prípade, že trpíš na akné, môže pomôcť správna voľba produktu na holenie. Ľahšie, menej husté peny či gély pomôžu žiletke v lepšom kĺzaní po pokožke a zároveň znížia pravdepodobnosť upchania pórov. Odporúčame zvoliť kvalitné produkty na holenie, pokiaľ možno s obsahom aloe vera, vitamínu E, glycerínu a olejov ako jojobový a čajovníkový. Bonusom je čo možno najviac prírodné zloženie. Zaujímavá voľba je priesvitný gél na holenie, ktorý nepení, nepotrebuješ ho naniesť vela, a presne vidíš, kde sú vyrážky, ktorým sa treba vyhnúť.

Pre akýkoľvek produkt sa rozhodneš, odporúčame používať ho bez štetky na holenie, a teda naniesť ho len rukami. Na pleť trpiacu akné treba ísť veľmi citlivo, a štetiny zvyšujú pravdepodobnosť zbytočného roznesenia baktérií po tvári a problém tak ešte viac zhoršiť.

blank

Strojčeky  na holenie

Pri strojčekoch a žiletkách platí jednoduchá rovnica- čím viac čepielok, tým väčší prúser. Moderné viacčepelové strojčeky na holenie sú veľmi zlý nápad, a to platí obzvlášť (ale nie len) pre pokožku, ktorá trpí na akné. Čím viac čepielok tvoj strojček má, tým viac pleť trpí, tým vyššia šanca je, že akné poškodí a následne roznesie baktérie po celej tvári – čiže presný opak toho, čo chceme a potrebujeme.

V prípade, že sa preto holíš takýmto strojčekom, minimálne zváž výmenu za maximálne dvojčepelovú hlavicu strojčeka.

Avšak to najlepšie, čo môžeš urobiť, je presedlať na holenie klasickým, jednočepelovým strojčekom na holenie. Takým tým old schoolovým, ktorý určite poznáš z kúpeľne svojho starého otca. Okrem toho, že je takýto strojček ekonomický, je aj vysoko efektívny, šetrný k pokožke, oholí hladšie – čiže sa nebudeš musieť holiť tak často, a ešte je aj určite štýlovejší. A v neposlednom rade, kvalitný klasický strojček ti vydrží celý život, a to bez ohľadu na tom, koľko máš práve rokov.

Ak však z nejakého dôvodu na klasický strojček presedlať nechceš, tak v tom prípade odporúčame neholiť sa vôbec, a radšej si vypestovať poriadnu chlapskú bradu. Niekedy totiž pomôže to najjednoduchšie riešenie, a hustá brada je určite spôsob, ako si prinavrátiť stratené sebavedomie. Nezabudni však, že keď chceš byť na svoju novú bradu pyšný, treba sa o ňu aj náležite starať.

blank

Holenie citlivej pleti

Ak si sa predsa len rozhodli pre klasický strojček, nepokaz to uterákom. Vždy si na holenie zvoľ čistý, nepoužitý uterák. Je totiž málo prostredí, v ktorých sa baktéria a mikróby cítia lepšie, ako v dlho používanom a takmer stále vlhkom uteráku.

Vyhni sa prechádzaniu žiletky po samotnej vyrážke, aby si ju nepoškodili. Toto je naozaj kľúčové, lebo akékoľvek poškodenie vyrážky spôsobí, že si strojčekom roznesiete baktérie po celej čerstvo oholenej pokožke. Tá je zrovna vtedy najcitlivejšia a najzraniteľnejšia.

Tak ako pri holení zdravej pleti aj tu platí, že sa chceš oholiť pohodlne a vyhnúť sa podráždeniu, porezaniu a zarastaniu fúzov.

Najlepší spôsob holenia je tak v smere rastu fúzov. Ak chceš hladšie oholenie, nanes si penu po prvom oholení znovu, a druhýkrát sa ohol krížom cez smer rastu fúzov- približne v 90 stupňovom uhle. Nikdy sa nehoľ v protismere rastu fúzov, nakoľko si pleť ešte viac podráždiš a vyhádžeš sa z toho zbytočne oveľa viac. Všetko o správnej technike holenia sa dočítaš v našich starších článkoch o tom, ako sa čo najlepšie oholiť.

Rovnako tak je ešte dobré poznamenať, aby si na strojček nevyvýjal zbytočný tlak. Vlastne netlač vôbec. Strojček má svoje vlastné ťažisko presne tam, kde byť má a ty sa tak staraj len o sklon hlavice.

blank

Po holení

Po holení dôkladne umy hlavicu strojčeka vodou a odporúčame ho aj vydenzifikovať . To je inak dobrý nápad spraviť aj pred nasledujúcim holením. Následne je dôležité odstrániť z pleti všetky zvyšky peny či gélu po holení, aby zbytočne neupchávala póry. Opláchni si tak tvár dôkladne – avšak jemne – letnou až mierne teplou vodou. V prípade pleti trpiacej na akné neodporúčame balzamy po holení, kvôly zbytočnej hustote, jednoznačne však čerstvo oholenú pleť ošetri vodou po holení. Ideálne bude, keď tvoja voda po holení obsahuje alkohol. Našimi najobľúbenejšími sú vody po holení Essential Man.  Neboj sa vodu naniesť aj na pokožku zasiahnutú akné.

Následne chvíľu počkaj a pleť na tvári ošetri jemnou čistiacou vodou, respective tonikom, ako je Herbal Mint Toner od Baxter of California. Jednoducho ho nanes na vatový tampón a citlivo rozotri po pleti.

Na záver ešte dodáme, že pleť je po holení vysilená a po vode po holení síce kvalitne vydenzifikovaná a voňavá, avšak s najväčšou pravdepodobnosťou vysušená. Posledným krokom by tak určite mal byť kvalitný hydratačný krém. Dôležité však je, aby nebol mastný, hustý a znova neobsahoval látky, ktoré ti upchajú póry. Pozeraj sa tak po krémoch, ktoré majú zmatňujúci efekt a neobsahujú oleje.