Brada

Najčastejšie chyby bradáčov pri (ne)starostlivosti o svoju bradu

blank

Spolu s bradou prichádzajú rôzne povinnosti, na ktoré mnohí predtým, ako si ju nechajú narásť nemyslia. Správna starostlivosť je dôležitá pre úplne každú bradu, a preto si dnes spomenieme najčastejšie chyby, ktoré robíš možno aj ty. Plus, spomenieme si aj riešenia týchto chýb, aby si sa im v budúcnosti mohol vyhnúť.

Sušenie fénom

Mnohí muži svoju bradu pravidelne sušia fénom. Problém je, že fén robí s bradou veľmi podobné veci ako s vlasmi. Ak nemáš dlhšie vlasy, tak to možno nevieš, no horúci vzduch vychádzajúci z fénu bradu veľmi vysušuje. Preto je najlepšie, ak ju necháš po umývaní voľne vyschnúť.

Samozrejme, občas sa môže stať, že človek nestíha a musí niekde byť. V takýchto prípadoch si ju pokojne fénom vysuš. Snaž sa vyhýbať príliš vysokej teplote. A taktiež nezabúdaj, že fén je síce pomocníkom, ale dokáže aj uškodiť. Preto ho využívaj s mierou a nie príliš často.

blank

Nepravidelné čistenie

Čistenie brady je základ a platí to dvojnásobne ak ju máš dlhšiu a hustú. Usádzajú sa v nej, veľmi podobne ako vo vlasoch, nečistoty, ktoré musia ísť preč. Najlepšia frekvencia čistenia je 1-2-krát za týždeň.

Bradu si vždy čisti jemným mydlom alebo šampónom na bradu. Naopak, nepoužívaj šampón určený na vlasy, nakoľko tie sú často príliš silné a agresívne.

Príliš časté čistenie

Všetkého veľa škodí. A rovnako ako nepravidelné čistenie, tak aj príliš časté čistenie môže byť pre tvoju bradu zlé. Aj napriek tomu, že budeš používať jemné prípravky, ako napríklad šampón, si môžeš zapríčiniť suchú pokožku a taktiež celkovo suchú bradu.

Dôvod je ten, že voda vysušuje. Tým pádom pôsobí veľmi nepriaznivo nielen pre pokožku, ale celkovo aj pre bradu. Druhá vec je zas tá, že šampóny a iné prípravky sú parfumované a majú určitý dezinfekčný a čistiaci efekt. Používanie 1-2-krát do týždňa nijako brade neuškodí, no každodenné umývanie rozhodne áno.

blank

Nepoužívaš oleje

Rovnako ako o vlasy, tak aj o bradu je potrebné starať sa správnymi produktmi. To znamená, využívanie olejov na bradu alebo balzamov na bradu pre vyživenie a regeneráciu.

Počas rastu si brada prejde rôznymi štádiami, čo je dôvod, prečo potrebuje, aby si jej určitým spôsobom pomohol. Na trhu nájdeš veľké množstvo rôznych typov výrobkov, ktoré ju vedia hydratovať a dodať jej všetko, čo potrebuje.

Oleje využívaj najmä vtedy, ak je brada príliš suchá alebo ju pravidelne vystavuješ horúcemu vzduchu z fénu.

Nečistíš si kefu na bradu

Ak používať na česanie brady ten istý hrebeň alebo kefu ako aj na vlasy, hneď s tým prestaň. Brada potrebuje starostlivosť, ktorá bude výhradne pre ňu. Preto si zadováž kefu, ktorou budeš česať len ju.

Následne nezabúdaj na pravidelné čistenie. Je to vec, na ktorú mnohí zabúdajú alebo ju preskakujú, pretože sa im nechce. Ak chceš, aby bola brada čistá a nezanášal si si ju baktériami, rozhodne kefu pravidelne, aspoň raz do mesiaca čisti.

Na čistenie ti vystačí voda a šampón na vlasy. V prípade ak by si chcel niečo iné, na trhu nájdeš aj ďalšie, veľmi zaujímavé prostriedky na čistenie.

blank

Nestriháš ju

Ak chceš, aby tvoja brada vyzerala čo najlepšie, mal by si ju strihať. Najlepšie urobíš, keď sa zveríš do rúk skúsenému barberovi a necháš to na ňom. Ak si však veríš a už máš nejakú prax, pokojne si ju ostrihaj aj sám. To, ako často strihať, závisí od tvojej brady a od toho, ako rastie. Ak si udržuješ určitú dĺžku, vždy keď je brada dlhšia, ju podstrihni. Väčšina mužov si však bradu necháva podstrihovať každé 2-3 týždne.

Zhrnutie

Správna starostlivosť o bradu je veľmi dôležitá. Len vďaka nej získaš taký výzor, po akom túžiš. Mnohí, najmä začiatočníci nevedia, čo od starostlivosti očakávať. Ak k nim patríš aj ty, vyhni sa týmto zbytočným chybám. Po chvíľke uvidíš, že výsledok stojí za to.

V prípade, že nevieš kde začať, alebo ktoré produkty sú pre teba a tvoju bradu najvhodnejšie, neváhaj nás navštívit aj v našom BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde ti radi poradíme presne podľa tvojich individuálnych požiadaviek.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com