Môžeš si myslieť, že byť lepším mužom znamená sústrediť sa na neustále zväčšovanie. Väčšie bicepsy, väčšie bankové konto, väčší…hej, chápeme. Čo kebyže ti ale povieme, že keď príde rad na vytváranie lepšej verzie samého seba, sú to tie malé veci, ktoré sa počítajú?
Po zozname prvých šiestich spôsobov, ako byť lepším mužom ti prinášame zoznam ďalších 7 na pohľad malých, avšak prekvapivo silných životných zmien, ktoré z teba spolu spravia lepšieho, šťastnejšieho a pravdepodobne aj úspešnejšieho človeka. A ani jedna z nich neznamená zdvíhať ťažké váhy, aj keď ani to rozhodne nemusí byť na škodu.
Dopraj si viac spánku
Preskakovanie spánku je dôvodom na hrdosť akurát tak pre ospalých idiotov. Iba počas spánku sa totiž tvoje telo a myseľ regeneruje. A naopak, nedostatok vitamínu Z dokáže vážne oslabiť tvoju pamäť, imunitu, a v prípade ak posilňuješ, tak aj tvoje výsledky a svalovú hmotu.
Nie nadarmo sa hovorí, že ráno je múdrejšie večera. Určite si už niekedy zažil pocit beznádeje a neexistujúceho východiska neskoro večer, len aby si sa na druhý deň ráno zobudil, a s novými silami a plný motivácie prišiel na riešenie.
Lepší spánok je taký dôležitý, že napríklad britskí cyklisti si pod vedením trénera Sira Davida Brailsforda brali na hotely svoje vlastné vankúše. NASA dokonca študovala, aka je optimálna doba šlofíka počas dňa na zvýšenie ostražitosti. Výsledok? 26 minút.
Kľúč ku kvalitnému spánku je pravidelnosť a konzistentnosť, čiže chodiť spať a vstávať každý deň v rovnaký čas. Aj počas víkendov. Ak to však budeš robiť správne, nebude sa ti chcieť len tak ležať v posteli, lebo budeš akurát oddýchnutý.
Urob to prvý
Tento koncept pochádza od bývalej americkej volejbalistky Gabby Reeceovej, o ktorom sa podelila v knihe Tima Ferrissa Tools of Titans (Nástroje titanov, kniha je o životných lekciách a zvykoch spešných ľudí ako sú rôzni miliardári a športovci. Určite odporúčame zaradiť do zoznamu povinného čítania na tento rok. Tim Ferris je autorom aj ďalšieho bestselleru, o ktorom si už určite počul- Štvorhodinový pracovný týždeň)
Keď sa budeš nabudúce nachádzať v potenciálne trápnej situácii s neznámym človekom, choď proti svojim inštinktom, a namiesto uhnutia pohľadom na zem, či na svoj smartfón, nadviaž očný kontakt a usmej sa.
Keď sa ťa pani pri pokladni v potravinách spýta, ako sa máš, odpovedz úprimne a srdečne, následne sa naoplátku spýtaj to isté ty jej. Nikdy nevieš, komu tak spravíš deň. A ak už nič iné, aspoň nebudeš len ďalší drzý čávo nalepený na displej svojho spartfónu.
Staraj sa o svoje mentálne zdravie
Občasný smútok či mrzutosť sú nevyhnutnou súčasťou života, avšak v prípade, že negatívne a úzkostlivé myšlienky pravidelne narúšajú tvoje každodenné povinnosti, možno je časť navštíviť odborníka.
Možno to nebude nič vážne, a pri najhoršom len stráviš deň niekde v čakárni. Avšak, pri najlepšom by to mohol byť začiatok procesu, kedy sa naučíš vyvažovať svoj myšlienkový proces a pochopíš – a naučíš sa kontrolovať – svoje emócie.
Rozpoznanie príznakov a byť otvoreným voči svojim skúsenostiam ti môže pomôcť byť aj lepším priateľom voči ostatným, ktorí si možno prechádzajú niečim podobným. Mentálne problémy sú obzvlášť nebezpečné pre nás mužov, pre ktorých nie je prirodzené rozprávať sa o svojich pocitoch a životných udalostiach, ktorými prechádzame.
Na Slovensku síce nedisponujeme podobnými číslami, avšak len v Británii sa odhaduje, že jeden zo štyroch ľudí zažíva problémy s mentálnym zdravím každý rok. Ak to aj nie si ty, šance sú, že to bude niekto, koho poznáš.
Bud vďačný
Podobne ako bombasitcké titulky článkov v médiách, ktoré dnes pripomínajú skôr prehliadku poplašných správ, neustále zameravanie sa na negatívne veci vo svojom živote, bez ohľadu na to, aké sú insignifikantné a z prvého sveta, dokážu jednoducho zatieniť väčšinu pozitív.
Ako cvičenie, každý večer než pôjdeš spať, napíš si na papier tri veci, za ktoré si vďačný. Nielen očividné veci ako sú rodina a priatelia. Skús byť čo najviac špecifický a choď do detailu. Čo ťa v ten deň potešilo? Skvelá káva, ktorú ti pripravila milá baristka v kaviarni? Ten krásny západ slnka, ktorý si si všimol počas toho, ako si kráčal večer domov, a namiesto množstva negatívnych myšlienok si sa sústredil na samého seba a veci okolo? Napíš si to. Môže to znieť ako hlúposť, ale ide o účinný psychologický trik, ako si zlepšiť počas dňa náladu a udržiavať si motiváciu.
Vyskúšaj to. Budeš vďačný.
Zapisuj si veci na papier
Zapisovanie si vecí na papier náš núti zoradiť jednotlivé informácie a vytvárať priestorové súvislosti medzi nimi, čo nám zas pomôže nájsť a spomenúť si na kľúčové fakty. Mozgový dumping, respektíve vyliatie si srdca na papier, dokáže zároveň uvoľniť mentálne a emočné napätie: výskum na Ohio Univesity zistil, že spísanie negatívnych myšlienok na papier, a jeho následné pokrčenie a zahodenie, dokáže vyčistiť myseľ.
Neprestaň s písaním novoročných predsavzatí na papier (alebo s tým začni). Budú tak skutočnejšie. Píš si každý deň zoznam povinností, ktoré treba spraviť a zoraď ich podľa priority. Na mítingoch si vždy píš poznámky, aj keď ich hneď po mítingu zahodíš. Zaznamenávaj si tréningy, aby si mohol sledovať svoj progres. Zapisuj si čo ješ, lebo všetko čo meriaš, vieš aj manažovať. A každý večer si zapíš, za čo si vďačný.
Zaveď si osobnú uniformu
Toto ti dokáže ušetriť množstvo času, energie, peňazí a nevydarených experimentov. Je to aj dôvod, prečo napríklad Barrack Obama vždy nosil iba modré alebo sivé obleky- je to o jedno rozhodnutie menej.
Nemusíš to hneď hrotiť riflami, čiernym rolákom a bielimi teniskami. Namiesto toho uvažuj o uniforme ako o základoch svojho osobného štýlu a vkusu: oblek, košeľa a kravata, alebo rifle, tričko a pulóver. Športová budna, alebo elegantný kabát. Tenisky, alebo topánky. Tak či tak, identifikuj štýl, ktorý ti vyhovuje a v ktorom si sa našiel, a následne sa predzásob v rôznych odlišných farbách (modrá, sivá, ale aj olivová, hnedá a čierna). Týmto spôsobom budeš schopný obliecť sa za celé dve sekundy dokonca aj potme- čo sa obzvlášť zíde v tomto ročnom období.
Nosiť v podstate to isté každý deň sa môže javiť nudne, avšak nie až tak nudne, ako stráviť hodinu a pol každé ráno rozmýšlaním nad tým, čo si oblečieš do práce.
Staraj sa menej
Ľudia sú zo svojej podstaty spoločenské tvory. Aspoň väčšina z nás. Takže väčšinou nás zaujíma, ako ostatní okolo nás vnímajú nás samých, naše vzťahy, naše úspechy a zlyhania. Avšak v dobe sociálnych médií máme častokrát prehľad nielen o našich priateľoch a známych, ale aj ich priateľoch a známych, vieme kto koho podvádza, kto bol kde na akej dovolenke, poznáme partnerov našich bývalých spolužiakov zo základnej školy, ktorých sme od jej ukončenia už ani nevideli. Vidíme, ako všetci cestujú, zakladajú rodiny, robia deti, majú úspešné kariéry, opäť cestujú, predávajú firmy, majú krásne vnúčatá…už asi vieš, kam smerujeme. Stručne povedané, nepríjemným rozvodom či výpoveďou z práce sa na sociálnej sieti nepochváli nikto.
Neprekvapuje preto, že sa objavujú stále nové a nové dôkazy, ktoré potvrdzujú spojitosť s užívaním sociálnych médií a vyšším výskytom mentálnych problémov, pocitmi úzkosti či dokonca depresií.
Rozhodni sa byť krok vpred a urči si, na čom ti záleží, a čo si môžeš dovoliť jednoducho nevšímať. Nemáš dostatok lajkov na Instagrame? Neslníš sa na Santorini alebo Kube? Bude to pravdepodobne precenené. Urči si realistické osobné ciele, na ktorých ti záleží a pracuj na nich každý deň. Nenechaj sa vyrušovať sociálnymi sieťami. Sprav z roka 2018 rok, kedy si pri pohľade na príspevky na Instagrame povieš: “Koho to kurva zaujíma?“.
Článok bol upravený a vyšiel v pôvodnej verzii v angličtine na stránke fashionbeans.com