Holenie

Ako čistiť a starať sa o štetku na holenie

blank

Starostlivosť o štetku môže jej životnosť predĺžiť, ale aj skrátiť. Samozrejme, že životnosť závisí najmä od výrobnej kvality a pohybuje sa približne medzi 10-30 rokov. Ak sa nevyznáš do štetiek, nezúfaj, pripravili sme pre teba aj jednoduchý návod ako sa vyznať v štetkách na holenie. Pri drahších štetkách a dobrej starostlivosti sa to môže pohybovať na úrovni 40 rokov životnosti. Naopak pri lacnejších variantách a zlej starostlivosti može byť životnosť kratšia ako 10 rokov.

V tomto článku si povieme pár jednoduchých rád, ako sa správne starať o štetku a predĺžiť tak jej životnosť.

Umývanie

Štetku je potrebné umyť po každom použití. Pod tečúcou vodou odstráň všetku penu, ktorá v nej ostala. Vodu používaj mierne teplú, pretože horúca voda može spôsobiť vypadávanie štetín.

Vysušenie

Štetiny jemne stlač rukou tak, aby sa z nich odstránila prebytočná voda. Párkrát ju otrep nad umývadlom a následne vysuš uterákom.

Skladovanie

Po použití štetku ulož na suché a otvorené miesto, kde bude dostatočný prietok vzduchu. Určite ju neukladaj do skrinky, alebo do kúpeľne bez okna na vetranie. Ideálne bude, ak ju postavíš do stojana tak, aby štetiny smerovali nadol. Po úplom vysušení, čo trvá približne 24 hodín, ju môžeš uskladniť do skrinky.

Raz za čas..

Štetiny štetky sú väčšinou zo zvieraťa (až na tie syntetické), to znamemá, že majú podobné vlastnosti ako vlasy. Je preto potrebné aspoň raz do mesiaca štetiny dôkladne umyť šampónom na vlasy, ktorý odstráni prebytočné a zasušené čiastky peny. Potom aplikuj aj kondicionér, ktorý zjemní a ochráni štetiny pred ďalším používaním.

Do dlane si vytlač hrášok tvojho obľúbeného šampónu na vlasy a vmasíruj ho medzi štetiny krúživými pohybmi. Opláchni vodou a zopakuj proces s kondicionérom. Nechaj ho pôsobiť a po zhruba 5 minútach zmy vodou. Štetku nechaj vysušiť na suchom mieste.

Zdroj: youtube.com