Vlasy a stajling

Aký je rozdiel medzi pomádou, gélom či voskom na vlasy?

blank

Svet rôznych stylingových produktov môže byť pre muža mätúci, a často sa zdá, že pochopiť, čo jednotlivé typy stylingových produktov robia a aký je medzi nimi rozdiel, môže byť až nemožné. Poznáš rozdiel medzi pastou na vlasy, pomádou alebo ílom/hlinou na vlasy? A čo tak ešte gély, vosky a rôzne stylingové krémy?

Všetky tieto rozličné názvy spôsobujú, že muži sa vo svete stylingových produktov strácajú a nevedia si vybrať ten jeden (alebo dva) stylingové produkty, ktoré pre vytvorenie toho svojho dokonalého účesu potrebujú.

My v BEGENTLEMAN si myslíme, že by to tak rozhodne byť nemalo. Rozhodli sme sa ti preto priniesť zatiaľ asi najkomplexnejší článok o stylingových produktov pre mužov na slovenskom internete. Ak ťa zaujíma, ktorý produkt je vhodný práve pre teba a tvoj účes, rozhodne čítaj ďalej.

Pomády na vlasy

Pomáda na vlasy je v súčasnosti asi najrozšírenejší názov pre stylingové produkty pre mužov. Či je názov pomáda často používaný správne je úplne iný príbeh, avšak zdá sa, že slovo pomáda na vlasy sa dá použiť na všetko, čo nie je zrovna gél.

Pomády sú predovšetkým navrhnuté tak, aby si s nimi vedel vytvoriť dokonale uhľadený účes s vysokou mierou lesku. Povedané zjednodušene, pomády fungujú výborne pre účesy, na vytvorenie ktorých potrebuješ hrebeň alebo kefu.

Na rozdiel od gélov, pomády vo vlasoch nezaschnú. Nezanechajú ich tak tvrdé a drsné, ale pôsobia prirodzene, vďaka čomu si vieš svoj účes podľa potrieb upravovať počas celého dňa.

Dnes je už na trhu obrovské množstvo klasických pomád a vieš si medzi nimi vybrať tie s miernejším, ako aj vyšším leskom.

Pomády na vlasy môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:  

  1. Pomády na báze oleja a vosku (tradičnejšie pomády)
  2. Pomády na báze vody (dnes populárnejšie, moderné pomády)

Pomády na báze oleja a vosku sú v podstate z tuku (či ropy), vďaka čomu sú v porovnaní s pomádami na báze vody aj oveľa lacnejšie. Prvé pomády v minulosti sa zvykli vyrábať z bravčového sadla. Prísady v týchto pomádach sú vodou veľmi ťažko rozpustné, čo ich robí prakticky nemožné z vlasov zmyť bez použitia kvalitného šampónu. Tento typ pomády by si zároveň mal z vlasov zmyť vždy pred spaním, a nenechávať si ju počas noci vo vlasoch.

Zatiaľ čo tento typ pomád poskytne vlasom vysoký lesk a takmer nekonečnú možnosť účes tvarovať, nutnosť používať šampón na ich každodenné zmytie môže vlasy vysušovať a zbavovať potrebných prírodných olejov vo vlasoch. To môže spôsobiť, že pri dlhodobom používaní sa môžu vlasy javiť ako nezdravé a slabé. To platí obzvlášť v prípadoch, keď nie sú aspoň dvakrát do týždňa vyživované kvalitným kondicionérom.

Malá poznámka ešte pre mužov s problematickou pleťou, olejové pomády môžu totiž tvoj problém ešte zhoršiť, a obzvlášť v oblasti čela a vrchu hlavy môžu viesť k zvýšenej tvorbe akné.

To však neznamená, že ak si fanúšikom olejových pomád, tak si škodíš. Naopak, na trhu už dnes existujú aj veľmi kvalitné, skvelé a populárne olejové pomády, napríklad tá od Oil Can Grooming.

Pomády na báze vody, na druhej strane, sú trochu jednoduchšie na použitie. Sú navrhnuté tak, aby si s nimi dosiahol rovnaké typy účesov, podobnú fixáciu a lesk ako s olejovými pomádami. Bonusom je, že sa z vlasov zmývajú oveľa jednoduchšie len s vodou a bez nutnosti použitia šampónu.

Veľa pomád na vodnej báze síce neposkytuje až takú silnú fixáciu ako olejové pomády, avšak vynahrádzajú to vyššou flexibilitou, vďaka čomu sa dá účes pohodlne upravovať počas dňa.

Vosky na vlasy

Z voskov na vlasy sa poslednú dobu stal veľmi široký pojem, pretože medzi vosky veľa ľudí zaraďuje aj pomády, gély, stylingové krémy či íly na vlasy.

V skutočnosti, vosky na vlasy majú spoločné hlavne dve vlastnosti: podobne ako gély majú väčšinou lesklý finiš, a na rozdiel od gélov časom nestvrdnú. Na ktoré stylingové produkty na vlasy sa teda vosky najviac podobajú? Najviac sa vosky na vlasy podobajú na pomády, avšak v porovnaní s nimi väčšinou poskytujú slabšiu fixáciu.

Typicky dodajú účesom stredný až vysoký lesk, avšak slabinu majú v celkovom tužiacom efekte. Podobne ako pomády, vosky sú vhodné pre účesy, ktorých tvorba si vyžaduje aj použitie hrebeňa.

Íly a hliny na vlasy

Íly a hliny na vlasy sú relatívne nový typ klasifikácie stylingových produktov pre mužov a z hľadiska konzistencie môžu byť veľmi hrubé, ale aj príjemne krémové. Jediná vec, ktorú majú íly a hliny spoločnú je, že obsahujú skutočnú ílovú horninu, a to konkrétne bentonit.

Bentonit je úplne prírodná ingrediencia, a vzniká zvetrávaním a rozkladom vulkanického skla. Je to neuveriteľne jemný prášok, na dotyk až zamatový, pričom pri kontakte s vodou naberá objem a dokáže sa nafúknuť až šesťnásobne.

Íl (bentonit) tak spôsobí, že tvoje vlasy sa budú zdať hrubšie, robustnejšie a hustejšie, a dodá im v podstate väčšiu štruktúru a stabilitu počas celého dňa. Íly a hlina na vlasy sú tak ideálne pre účesy, ktoré vyžadujú veľký objem bez toho, aby tvoje vlasy zaťažovali.

Medzi ďalšie výhody ílov a hlín na vlasy patrí:

  • Majú tendenciu vlasy zbaviť od špiny a nečistôt bez toho, aby ich zároveň zbavili aj ich prirodzenej mastnoty
  • Íly a hliny majú vlastnosti, ktoré prirodzene liečia a stimulujú nielen vlasy, ale aj pokožku pod nimi (vďaka čomu sú vhodné pre mužov s citlivou pleťou) a podporujú zdravý rast vlasov
  • Vyživujú vlasy a pokožku pod nimi, keďže sú bohaté na minerály a živiny
  • Zároveň vlasy aj hydratujú a pomáhajú dostať pod kontrolu a udržiavať aj dlhé a kučeravejšie vlasy

Na trhu je dnes množstvo kvalitných ílov a hlín na vlasy, ktoré sa dajú použiť ako skvelý pre-styler ale aj ako výborný konečný produkt, ktorý tvojim vlasom v spolupráci s fénom dodá potrebný objem a stabilitu bez toho, aby ich zaťažoval.

Väčšinou účesom poskytujú prirodzene matný až polomatný finiš a strednú až silnú fixáciu.

Pasty na vlasy

Zatiaľ neexistuje presná definícia, ktorá by nám povedala, že čo to vlastne tá pasta na vlasy je. Sú však medzi jednotlivými stylingovými pastami určité podobnosti, ktoré si hneď všimneš, keď nejakú vidíš, prípadne vezmeš do rúk.

Pasty na vlasy majú vo všeobecnosti hustejšiu konzistenciu ako pomády, a ich textúra môže siahať od niečoho, čo sa podobá na hustú zubnú pastu až po lepkavé lepidlo. Pasta na vlasy váčšinou tvojmu účesu dodá strednú až silnú fixáciu a môže ho zanechať s prirodzene matným finišom, ako aj s jemným nádychom lesku. Vďaka tomu sú pasty na vlasy veľmi všestranným stylingovým produktom pre mužov a sú vhodné prakticky pre každý typ účesu. Ideálne sú pre všetky dĺžky vlasov, typov a štýlov…od krátkych po dlhé, od jemných po husté, od strapatých až po uhľadené.

K tomu všetkému sú na báze vody, takže ich zmytie z vlasov je opäť nesmierne jednoduché. Ak teda stále nevieš, ktorý typ produktu na vlasový styling je ideálny pre teba, s pastou na vlasy určite nič nepokazíš.

Čo sa použitia týka, hustejšie pasty na vlasy treba pred použitím zohriať, aby zmäkli. Rozotrením hustejšej pasty v rukách a medzi prstami zabezpečíš, že produkt zmäkne a dá sa jednoducho a rovnomerne naniesť do vlasov.

Keď si následne účes vytvaruješ do požadovaného štýlu, pasta sa začne opäť ochladzovať a zhustne, vďaka čomu poskytne tvojmu účesu fixáciu, ktorú potrebuje.

Stajlingové krémy na vlasy

Stylingové krémy na vlasy sa od ostatných produktov odlišujú predovšetkým svojou konzistenciou. Tá je až mliečna, v porovnaní s pevnou, pastovou konzistenciou pomád a pást na vlasy.

Krémy sú výborné pre hydratáciu vlasov pri snahe dostať pod kontrolu a tvarovať napríklad kučeravé vlasy. V porovnaní s ostatnými stylingovými produktami, krémy na vlasy poskytujú ľahkú a jemnú fixáciu a odporúčajú sa hlavne ako pre-stylingový produkt, keďže vlasy spevnia a dodajú im hutnosť.

Takže v prípade, ak chceš skrotiť neposlušné vlasy či dostať pod kontrolu kučery, určite zváž používanie aj stylingového krému.

Gély na vlasy

Gél na vlasy je pravdepodone tým najznámejším, najpoužívanejším (a asi aj najnenávidenejším) stylingovým produktom na vlasy pre mužov. Je asi úplne bezpečné povedať, že každý chlap niekedy použil gél na vlasy aspoň raz za život.

Gél je väčšinou ten prvý produkt, ktorý muži použijú, keď si na základnej či strednej škole začnú prvýkrat upravovať, alebo ako sa vtedy tomu hovorilo, “gélovať” vlasy. Je to zapríčené asi tým, že gély sú väčšinou nielen lacné, ale aj bežne dostupné v každom obchode, alebo tým, že väčšina z nás sme nič lepšie nepoznali, prípadne tým, že nič lepšie jednoducho nebolo.

Čo sa bežných gélov týka, sú skvelou možnosťou v prípade, ak je tvojím cieľom tuhý a tvrdý účes s ktorým nepohneš a ak ťa netrápi, že s vysokou pravdepodobnosťou nenávratne poškodzuješ svoje vlasy.

Gél je vhodný pre takmer všetky typy vlasov, dokáže ich ľahko tvarovať, učesať a udržať na mieste po celý deň. Gél funguje tak, že obalí vlasové vlákna a spojí ich k sebe, vďaka čomu tak vlasy držia na mieste.

Gély sú založené na báze vody, vďaka čomu sa ľahko vymývajú z vlasov, avšak drvivá väčšina z nich obsahuje zmes tvrdých alkoholov a tužiacich chemikálií. Vlasy zanechávajú lesklé, tvrdé a bez akéjkoľvek flexibility, takže sa nedajú buď vôbec, alebo len veľmi ťažko upravovať počas dňa.

Toto extrémne držanie vlasov však má aj svoju cenu:

  • Viditeľný jemný poprašok so zvyškov zaschnutého gélu zostáva vo vlasoch, keď si cez ne prejdeš rukou
  • Alkohol použitý v géloch, vďaka ktorému po nanesení na vlasy zaschne, vlasy zaťažuje a extrémne vysušuje, čo ich poškodzuje
  • Leptavé chemikálie vlasy dehydratujú, čo môže viesť k svrbeniu hlavy a výskytu lupín
  • Postupom času sa vlasy stanú krehké a náchylnejšie na lámanie
  • Napomáha k nahromadeniu odmuretých kožných buniek a tvorbe prebytočného mazu na povrchu hlavy, čím upcháva vlasové folikuly a následne môže viesť k vypadávaniu, či až strate vlasov

Znie to super, nie? Preto ak používaš bežný gél, najlepšie urobíš ak ho používať prestaneš, prípadne sa porozhliadneš po nejakej kvalitnejšej alternatíve bez alkoholu, či silných tužiacich chemikálií.

Veríme, že ak si článok dočítal až sem, budeš sa vďaka nemu teraz orientovať vo svete stylingových produktov oveľa jednoduchšie ako doteraz.

Ak máš pocit, že článku niečo chýba, prípadne si sa nedozvedel všetko, čo ťa zaujíma, kľudne nám daj vedieť v diskusii pod článkom. A aký stylingový produkt na vlasy používaš ty? Si s ním spokojný?

Zdroj: misterpompadour.com