Je pravda, že častejším holením budeš zarastať viac? Alebo vieš, kedy a prečo si začali ženy prvýkrát holiť podpazušie? Ak nie, tak určite čítajte ďalej.
Priemerný chlap sa oholí 20-tisíckrát za život
Podľa prieskumov sa priemerný muž počas svojho života oholí približne až 20-tisíc krát. Toto číslo sa ale môže v priebehu času líšiť, keďže dnes sú moderné brady, respektíve strnisko. Aj jeho úprava sa však dá považovať za formu holenia.
Najstaršie holičstvo na svete TRUEFITT&HILL
Najstaršie holičstvo sa nachádza v Londýne
Holičstvo Truefit & Hill bolo založené už v roku 1805 a funguje doteraz, čím sa zapísalo aj do Guinnessovej knihy rekordov ako najstaršie fungujúce holičstvo na svete. Celé holičstvo je ladené do klasického anglického štýlu, holiči sú oblečení v oblekoch, počas strihania ti hrá jazzová hudba, a na rozdiel od barbershopov na Slovensku, ktorým to nedovoľuje legislatíva, sa tu používa výlučne klasická britva. V prednej časti je malá časť s recepciou, kde ťa privíta kráľovský dekrét a obchodom, v ktorom nájdete všetko potrebné pre klasické holenie.
S BEGENTLEMAN tímom sme ho boli navštíviť naposledy v decembri minulého roka a atmosféra bola aristokraticky úžasná. Nachádza sa na 71 St. James Street, strih ťa vyjde na 50 libier, úprava brady na 40 a za ďalších 40 libier si môžeš nechať spraviť aj manikúru. Okrem služieb ponúkajú aj vlastnú značku kozmetiky, vrátane kolínskych vôd, ktoré si môžeš zakúpiť aj v našej ponuke.
Častejším holením nebudeš zarastať hustejšie ani rýchlejšie
Veľa ľudí verilo tomuto mýtu a to najmä kvôli výrokom našich otcov, respektíve ešte ich otcov, ktoré zneli približne takto: “Ja som začal zarastať na vojne, tam som sa musel holiť aj dvakrát denne.” Človek sa zamyslel a vymyslel hypotézu, že ak sa jeho predok holil dvakrát denne a začal zarastať, tak ak to aplikuje na seba aj on, bude to mať rovnaký účinok.
Pravdou však je, že to ako často sa holíš, nemá žiadny vplyv na rýchlosť ani hustotu zarastania. Prečo to teda fungovalo kedysi a teraz nie? Nefungovalo to ani kedysi, ani teraz. Pôvod tohto mýtu je jednoducho v tom, že chlapi chodili na vojnu práve vo veku kedy sa mužské telo menilo najviac a začali aj najviac zarastať. Ich zarastanie tak bolo prirodzené a nebolo ovplyvnené častým holením. Tento mýtus, tak ako väčšina mýtov, je tak založený len na zhode okolností.
V starovekom Grécku bola hanba nemať bradu
Brada bola pre starých Grékov znak mužnosti a múdrosti. Zbabelí vojaci, trestanci a vyvrheli mali na znak hanby buď skrátenú alebo oholenú bradu. Dokonca strihanie brady iného chlapa bolo považované za zločin a tento skutok bola aj náležite trestaný. Mladí chlapci si dokonca nemohli strihať vlasy až dovtedy, kým im nezačala rásť brada. Čo sa však stalo tým mužom, ktorým brada geneticky jednoducho dopriata nebola, a aj tie dlhé vlasy im začali postupne rednúť a vypadávať, sa nám už zistiť nepodarilo. Tipujeme však, že jednoduché to si nemali.
Prvé ženy si začali holiť podpazušie v roku 1915
Môže za to (prekvapenie!) firma Gillette, ktorá v tomto roku spustila reklamu zameranú práve na holenie podpazušia u žien. Išlo o detailný a ilustrovaný návod pričom dokonca začali predávať holiaci strojček určený špeciálne pre ženy. Oholené podpazušie u žien, ktoré dnes považujeme za estetickú nutnosť, tak vzniklo len z geniálneho marketingu a stratégie firmy Gillette ako viac zvýšiť svoje zisky.
V Egypte v rokoch 3000-322 pred našín letopočtom bolo holenie posvätné
A to až tak, že starí Egypťania si holili nielen brady, ale aj hlavy, ba dokonca v niektorých prípadoch aj obočie. To bolo predovšetkým vtedy, keď im umrela mačka, ich posvätné zviera. Starí Egypťania mali pritom vlastných holičov, ktorí sa o nich starali a boli s nimi aj pochovávaní. Paradoxom je, že aj napriek tomu, že sa holili kompletne dohladka, tak nosili parochne ktoré ich mali chrániť pred slnkom. A priviedli to k dokonalosti umelými bradami, ktoré boli považované za symbol božstva. Však načo nosiť vlastnú bradu, keď môžem mať umelú, no nie?
Alexander Veľký
Alexander Veľký spopularizoval holenie 300-400 rokov pred naším letopočtom
A v čase pred naším letopočtom ešte chvíľu zostaneme. Aj slávny Alexander Veľký bol totiž preslávený jeho posadnutosťou byť dohladka oholený. Šibalo mu z toho dokonca až tak, že ho nikto nemohol vidieť skôr, než ho jeho osobný holič každé ráno neoholil. Falošnej brade však už asi neholdoval, a svoju posadnutosť preniesol aj na svoju obávanú armádu. Jeho vojaci museli byť taktiež oholení dohladka, aby ich súper v bitke nemohol za prípadnú bradu chytiť a potiahnúť ich. Súdiac podľa vojenských úspechoch a veľkosti jeho ríše, táto stratégia by mala jednoznačne patriť do učebníc vojenčiny.
Zdroj: www.truefittandhill.co.uk, gizmodo.com, www.almanac.com