Brada

Pestuješ poriadnu bradu? Toto je 15 prekvapivých zaujímavostí, ktoré si o brade určite nevedel

blank

Napriek tomu, že všetci pravidelne počúvame vyhlásenia typu „brady už skončili,“ alebo „čo tí ľudia na tých bradách vidia,“ či „brady sú vyhajpované už dlho a nemože to vydžať večne,“ brady všetkých možných veľkostí zostávajú populárne nielen medzi mužmi, ale obzvlážť medzi ženami.

A táto popularita má svoje opodstatnené dôvody, ktorá je založená na nesporných výhodách a benefitoch, ktoré brady svojim majiteľom prinášajú.

Už sme písali o tom, že brady robia mužov atraktívnejších v očiach nežného pohlavia, ako aj o tom, že prinášajú zdravotné výhody.

Vedel si napríklad, že brady boli kedysi zákazané? Ak nie, tak si z toho nič nerob, my sme to takisto netušili.

Inšpirovalo nás to však pohľadať ďalšie možné zaujímavosti a fakty z kroník histórie brady, ktoré napísal sám život a prinášame vám ich v tomto stručnom, prehľadnom článku.

blank
 1. Muži, ktorí majú bradu sú viac žiaduci.
 2. Priemerný muž, ktorý si pestuje bradu bez holenia celý rok, ju bude mať dlhú 13,97 centimetrov.
 3. Ak by si sa rozhodol odložiť žiletky s holiacim strojčekom navždy, a s holením seknúť úplne, tvoja brada by dosiahla dĺžku až 8,5 metra.
 4. Brady boli kedysi zdanené. Fakt. Úplne vážne. Peter Veľký bol známy fanúšik hladkého oholenia a každého, kto nezdieľal jeho nadšenie pre detskú tvár, zdanil sumou 100 rublí, po ktorých zaplatení mu udelil medajlón.
 5. Tento medajlón zároveň slúžil ako licencia na nosenie brady. Napriek tomu však Petrovi Veľkému nešlo v prvom rade o peniaze vyzbierané z tejto bradatej dane ale o princíp. Na každom medajlóne totiž bolo napísané, že „brada je zbytočné bremeno.“
 6. 98% z Top 100 najbohatších mužov sveta v rebríčku magazína Forbes sú dohladka oholení.
 7. Asi najprekvapujúcejší fakt zo všetkých je, že najdlhšia ženská brada ktorá bola kedy zaznamenaná, merala 30 centimetrov.
 8. Jediný kráľ v žolíkových kartách, ktorý nemá fúzy, je srdcový kráľ.
 9. Priemerné fúzy nad vrchnou perou zachytia jedno veľké a jedno malé pivo každý jeden rok.
 10. Dohladka oholení muži majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu škodlivých baktérii na svojej pleti ako bradatí muži.
 11. Brady zabraňujú výskytu rakoviny kože, pretože zachytia a neprepustia až 90-95% všetkých škodlivých ultrafialových slnečných lúčov.Záleží však na dĺžke a hustote tvojej brady.
 12. Predpokladá sa, že takmer 55% mužov na celom svete disponuje nejakým zarastaním na tvári, či už je to plná brada, strnisko, goatee, kozia briadka alebo klasický sovietsky plnofúz.
 13. A tvorí ju približne 30-tisíc samostatných chlpov.
 14. Anglicky hovoriaci muži tradične nosili brady až do príchodu a rozkvetu kresťanstva na britských ostrovoch v 7. storočí nášho letopočtu. Keď sa však kresťanstvo rozšírilo, duchovenstvo zaviedlo nový zákon, ktorý od mužov vyžadoval holiť sa.
 15. V roku 2020 pribudnú rodovo neutrálne bradaté emotikony, takže vo svojich konverzáciach môžeš používať aj emotikon ženy s bradou.

Vieš o nejakých ďalších zaujímavostiach o brade, ktoré sme tu nespomenuli? Určite sa o ne podel v komentári 🙂

Zdroj: uselessdaily.com