Brada

Pestuješ poriadnu bradu? Ďalších 15 zaujímavých faktov, ktoré si o brade možno nevedel

blank

Po veľkom úspechu nášho predchádzajúceho článku, v ktorom sme písali o 15 zaujímavých faktoch o brade, ktoré si možno nevedel, sme sa rozhodli brázdiť vlny internetu ďalej. Netrvalo dlho, a zozbierali sme 15 ďalších zaujímavostí o brade, o ktorých možno nevieš.

No a keďže brady sú stále veľmi obľúbené, ich pestovateľov a obdivovateľov pribúda, veríme, že ťa určite zaujmú bez ohľadu na to, či poriadnu bradu pestuješ aj ty alebo nie. Nejdeme to teda ďalej naťahovať a prejdime rovno k ďalším 15 zaujímavým faktom o brade, o ktorých si možno ešte nepočul.

 1. Dihydrotestosterón je hormón, ktorý ovplyvňuje nielen rast brady, ale aj vypadávanie vlasov. Jeho množstvo v našom tele zase ovplyvňujú zmeny počasia a hlavne ročných období, čo sa často prejavuje v hustejších bradách počas leta. Pre tých z nás, ktorí nedisponujeme práve najhustejšou bradou bolo teda tohtoročné polroka trvajúce leto skvelá správa. Dúfame, že rovnako dlhá nebude tento rok aj zima.
 2. Počas stredoveku, dotýkanie sa brady iného muža bolo považované za útočné správanie. Nebolo výnimkou, že to veľakrát vyústilo aj do duelu, respektíve vzájomného súboja (Za tento tip ďakujeme čitateľovi staršieho článku, s ktorým sa podelil v komentári). Brada bola totiž považovaná za znak mužnosti a vysokého spoločenského postavenia.
 3. Titul Muža s najdlhšou bradou v histórii patrí istému Hansovi Langsethovi. Brada tohto Američana s nórskymi koreňmi merala v roku 1927 až 5,33 metra.
 4. Ak trpíš na akné a nemáš bradu, riešenie môže byť úplne triviálne. Prestaň sa holiť a namiesto toho bradu zapusti. Pravda je totiž také, že holenie roznáša baktérie po celej tvári, a tie spôsobujú infekcie folikúl a pórov. Nehovoriac o podráždení pokožky, ktoré žiletka a strojček spôsobujú.
 5. Máš problém s dýchaním, či večne upchatý nos? Brada ti môže pomôcť pri ťažkostiach s alergiou na peľ či prach. V niektorých prípadoch môže brada fungovať ako filter, ktorý peľu a prachu nedovolí usadiť sa. Podobne fungujú napríklad aj chlpy v tvojom nose.
 6. Ak by si sa chcel venovať štúdiu mužskej brady a fúzom profesionálne, bol by si pogonológSamotná disciplína sa nazýva pogonológia a nevieme, či sa dá niekde aj oficiálne študovať. Ak nie, sťažovať sa treba na ministerstve školstva, keďže doteraz neuviedlo, koľko pogonólogov vlastne budeme o pár rokov potrebovať.
 7. Rýchlosť rastu brady a jej celková kvalita a štruktúra je daná tvojou genetikou. Pomôcť však dokáže aj hormón testosterón.
 8. V dávnych časoch starovekého Ríma bolo prvé holenie u chlapcov považované za ich prechod do dospelosti, a bol to dôvod na veľkú oslavu.
 9. Abraham Lincoln bol prvým americkým prezidentom, ktorý sa rozhodol zapustiť bradu. Avšak tento historický moment nastal len vďaka tomu, že 11-ročná Grace Bedel vtedy Lincolnovi napísala dopis, v ktorom mu odporučila, že s bradou „by ste vyzerali oveľa lepšie, keďže vaša tvár je taká úzka.“ Lincoln si jej radu vzal k srdcu a začali si to všímať aj ľudia. Magazín Illustrated News of NY dokonca priniesol správu, že Lincoln na svoju bradu používal stimulujúci balzam značky Bellingham. Toto sa ale neskôr ukázalo ako nepravdivé, pretože išlo len o zavádzajúcu a neoznačenú inzerciu firmy Bellingham v daných novinách.
 10. Najviac komplimentov, ktoré muž na svoju bradu dostane, keď si ju pestuje prvýkrát, pochádza od iných mužov.
 11. Otto Veľký, panovník Svätej ríše rímskej v rokoch 962-973, vždy prisahal na svoju bradu, keď hovoril čokoľvek vážne.
 12. Poznáš súťaž, ktorá pozostáva z upreného hľadenia do očí tvojmu súperovi, a vyhrá ten, kto pohľadom neuhne? Tak v prípade, že máš bradu, máš až 63% vyššiu šancu, že ju nabudúce vyhráš ty.
 13. Na pridanie vážnosti akémukoľvek kráľovskému vyhláseniu, panovníci do voskovej pečate pridávali tri fúzy zo svojej brady.
 14. V bezútešných, zlých a temných časoch si muži pestovali brady na znak smútku a žialu. V podstate tak išlo o opak toho, čo vidíme dnes, keď sa muži na znak úcty a smútku holia pred pohrebom.
 15. Miera rastu mužských fúzov je 0,35 milimetra. Znamená to, že za niečo vyše mesiaca bude mať tvoja bradu dĺžku 1 centimeter.

 Zdroj: uselessdaily.com