Vlasy a stajling

Najhoršie pánske účesy v histórii

blank

Ako sa to hovorí? Vlasy sú korunou krásy? Tento fakt platí nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Správny účes dokáže doslova zázraky. Na druhej strane, zázraky, ale nie tie najlepšie, dokáže urobiť aj ten nesprávny. Pri jeho výbere by si mal zvažovať nielen svoj typ vlasov, ale taktiež ďalšie dôležité veci ako napríklad tvoju tvár.

Vďaka správnemu účesu vie muž vyzerať sebavedomo a príťažlivo. Aj napriek širokému výberu rôznych účesov sú tu však príklady, ktoré rozhodne do skupiny pekných nepatria. Práve naopak. Poďme si spraviť menšiu prehliadku účesov z rôznych rokov, ktoré boli trendy, no dnes si zaslúžia len tzv. facepalm.

 

Mullet

Vpredu krátke, vzadu dlhé. Ani ty si nikdy nevedel pochopiť mullet, ktorý sa nosil najmä v minulom storočí? Obľúbený bol koncom 60. a začiatkom 70. rokov. Bohužiaľ, u niektorých mužov sa udržal omnoho dlhšie, a tak sme sa s ním stretávali ešte aj konom 90. rokov.

Niektorí mullet nazývajú aj ako účes, v ktorom je “biznis look vpredu a párty look vzadu”. Niet sa však ani čomu čudovať. Kombinácia dvoch úplne rozdielnych dĺžok a štýlov je pre mnohých stále nepochopiteľná.

Milovníkom tohto účesu bol napríklad známy country spevák Billy Ray Cyrus.

blank

Rat tail

Presne tak, jeden z účesov sa volá v doslovnom preklade “myší chvost”. Ide o účes, keď má muž krátky zostrih, z ktorého mu trčí prameň dlhých vlasov, spravidla zapletených do nejakého vrkoča.

Nie sme si celkom istí, komu mohol napadnúť takýto typ účesu, no na prekvapenie, obľúbili si ho viacerí muži najmä v 80. rokoch.

blank

Flat top

Ak si pamätáte 80. a 90. roky, pravdepodobne si spomeniete aj na účet s názvom Flat top. Úplne prvýkrát sa objavil ešte v 50. rokoch, kde však nezaznamenal príliš veľký úspech. Následne sa vrátil o 30 rokov neskôr a muži si ho zamilovali.

Ide o pomerne krátke vlasy, ktoré sú na vrchnej časti doslova zrezané. Hlava dostáva obdlžnikový alebo kockatý tvar. Účes nosilo veľké množstvo mužov, no úprimne, nehodil sa takmer nikomu.

Tvár vyzerala príliš hranato a v prípade, ak mal muž zopár kíl navyše, mu účes pridával minimálne ďalších 10.

blank

Bowl cut

Bowl cut, u nás priamo povedané: “Ostrihaný podľa hrnca.” Ten typ účesu si zamilovali ľudia najmä na prelome storočí. Objavoval sa nielen u mužov, ale aj u niektorých žien. V prípade žien však išlo o trochu väčšiu dĺžku zadných vlasov.

A kto bol priekopníkom tohto účesu? Bowl cut nosil niekoľko rokov napríklad Jim Carrey, ktorého ste s ním mohli vidieť vo filme “Blbý a blbší”. Bohužiaľ, rovnako ako väčšina účesov pred týmto, tak aj Bowl cut sa nehodil žiadne tvári a človek v ňom nevyzeral vôbec dobre.

blank

The Bieber

Asi nemusíme vysvetľovať o aký typ účesu sa jedná. Vlasy alá Justin Bieber mal snáď každý chlapec, ktorý bol v dekáde od roku 2010 do roku 2020 v puberte. Niektorí účes nazývali dokonca helmou. Justin Bieber sa rokmi účesu, chvalabohu, zbavil, no trend stále pretrváva. Niektorí naň nedajú dopustiť a

tak sa občas na ulici môžete stretnúť s fanúšikom, ktorý bude vyzerať veľmi podobne ako spevák vo svojich začiatkoch.

blank

The Trump

Keď už sme pri účesoch, ktorými inšpirujú samotné celebrity, povedzme si niečo o účese prezidenta Spojených štátov. Asi len málokto tuší, čo má tento človek na svojej hlave. Či už sú to jeho vlastné vlasy alebo len parochňa nevie nik. Jedno je však isté, rozhodne to nie je účes, ktorý by ti lichotil. vZaujímavosťou je, že Trumpov účes má svoj vlastný profil na Twitteri s viac ako 5,5 tisíc sledovateľmi. Pravidelne sú tam pridávané vtipné obrázky, ktoré narážajú práve na vlasy prezidenta.

Ak teda chceš zmenu a hľadáš nejaký účes, tomuto sa rozhodne vyhni.

Dlhé parochne zo 17. storočia

Začnime kopať trochu hlbšie v histórii účesov a dostaneme sa do 17. storočia, kedy panovníci doslova zbožňovali dlhé parochne. Ak sa zaujímaš o dejiny, pravdepodobne vieš, že parochne síce vlastnili bohatí ľudia, no nijako špeciálne sa o ne nestarali. Často sa v nich nachádzali blchy a iné živé stvorenia.

Šťastie pre nás, takéto parochne dnes rozhodne už “in” nie sú. Celkovo u mužov dnes parochne príliš nenájdeš. Ide skôr o ženskú záležitosť.

Tí, ktorí chcú dlhšie vlasy, si ich nechajú jednoducho narásť.

blank

Frosted Tips

Vráťme sa do prítomnosti, presnejšie do rokov 2015 – 2017, kedy bol veľmi obľúbený účes Frosted Tips. V skutočnosti nejde ani tak o samotný účes ako o zmenu farby. Muži, ktorí si dali takto nafarbiť vlasy mali korienky tmavé a končeky vlasov biele.

To, či boli len vyperoxidované a mali jemný žltý nádych alebo boli úplne biele je v tomto prípade jedno. Účes berie do úvahy oba typy.

To, čo je na Frosted Tips zaujímavé je najmä to, že na niektorých mužoch vyzeral dobre. Bolo však potrebné nechať si ho urobiť u dobrého kaderníka, ktorý končeky vlasov dobre odfarbil.

blank

Emo ofina

Začiatky 21. storočia boli turbulentné. Príkladom je aj Emo štýl, ktorému podľahlo veľké množstvo ľudí. Bol obľúbený nielen u mužov, ale taktiež u žien. Štýl sa orientoval na módu a aj na účesy. A práve u mužov udrel celkom silno.

Čierne tmavé vlasy s dlhou ofinou, ktorá prechádzala z jednej strany čela na druhé. Niektoré ofiny boli dokonca tak dlhé, že zakrývali aspoň jedno oko. To, že účes vyzeral zle, je jedna vec. No to, ako veľmi bol nepraktický v tej dobe asi nevadilo nikomu.

blank

Zhrnutie

Účes má byť niečo, čo doplní tvoju osobnosť a skvelo sa bude hodiť k tvojej tvári. Nemal by ti pridávať žiadne kilá navyše a taktiež by mal sedieť k tvojmu typu vlasov. Na to, aby si si našiel svoj vlastný štýl, musíš zájsť do kvalitného barbershopu, kde ťa nie len dobre ostrihajú, ale taktiež ti poradia.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com