Brada

Prípravky, ktoré by mal používať každý bradáč

blank

Premýšľaš, že by si si nechal narásť bradu? V tom prípade by si mal vedieť, že okrem pravidelnej úpravy a strihania je dôležitá ešte jedna vec, ktorou je starostlivosť. Každá brada, rovnako ako vlasy, si vyžaduje nielen pravidelné čistenie, ale aj množstvo ďalšieho. V dnešnom článku sme si pre teba pripravili produkty, ktoré by ti nemali v kúpeľni chýbať.

Každá brada je iná

Na začiatok ti radi pripomenieme fakt, že každá brada je iná. Niekto potrebuje používať viac výrobkov na hydratáciu, iný na čistenie. Niekomu sadne jedna značka, inému druhá alebo tretia.

Tvoj kamarát, ktorý má bradu dlhšie ako ty, ti môže poradiť skvelý produkt, no tebe nemusí sadnúť. Preto je dobré ak vyskúšaš niekoľko výrobkov a sám si vyberieš svojho favorita.

S ničím to zbytočne nepreháňaj

Pravidelná starostlivosť je dôležitá, no nezabúdaj na to, že všetkého veľa škodí. Príliš veľa produktu môže bradu zaťažovať. Niektoré produkty používaj len raz za určitý čas, iné pravidelne.

A aké produkty by ti nemali doma chýbať?

#1 Olej alebo balzam

Rovnako ako vlasy, aj brada potrebuje pravidelnú hydratáciu. Tú jej vieš dať správnym olejom alebo balzamom. Nezabúdaj, že nie je to len brada, ktorá potrebuje vyživiť, ale aj pokožka pod ňou. Zameraj sa preto aj na ňu. Olej pokojne aplikuj až ku korienkom.

Olej ani balzam by si nemal z brady zmývať. Najlepšie výsledky dosiahneš vtedy, keď prípravok pôsobí niekoľko hodín.

Balzam má podobné účinky ako olej. Jeho výhodou je však to, že okrem výživy dokáže vlasy dobre vytvarovať. Môžeš ho používať ako vosk alebo gél na textúru.

Pri balzame a oleji si vyberáš z viacerých značiek alebo typov. Hlavnou úlohou týchto produktov je hydratovať, čo robia takmer všetky. Dobré je staviť na vôňu, ktorá ti bude príjemná.

#2 Mydlo alebo šampón

Druhou možnosťou je prípravok na čistenie brady. Najlepšie urobíš ak si vyberieš mydlo alebo šampón určený presne na túto časť tela.

Klasické, univerzálne šampóny zbytočne vysušujú pokožku. Nemajú ani doplnkové funkcie pre brady ako mnohé šampóny na ne určené.

Bradu je potrebné čistiť pravidelne. Je totižto lapačom nečistôt. Počas dňa sa na nej usádzajú nečistoty, ktoré je nutné dať večer preč.

Šamonov nájdeš veľké množstvo. Existujú desiatky značiek, vôní či typov. Výber je čisto na tebe.

V prípade šampónu sa ti však naskytuje omnoho jednoduchšie používanie. Je tekutý, dobre pení a skvelo vyčistí všetky nečistoty.

#3 Kefa

Umytú bradu je potrebné dobre prečesať a vytvarovať. Najlepšie sú kefy priamo určené na brady, ktoré majú prírodné štetiny, väčšinou z diviaka. Majú taktiež praktický tvar, ktorým sa brada skvelo upravuje do požadovaného tvaru. Ich výhoda je okrem prečesania brady aj v premasírovaní pokožk pod ňou, vďaka čomu ti v nej bude lepšie prúdiť krv, čo zase vytvára podmienky pre zdravý rast brady.

Bežné kefy na vlasy nie sú vhodné, pretože sú veľké a zavadzali by ti. Bradu by taktiež dobre neprečesali.

#4 Vosk

Akonáhle máš bradu vyčistenú a skončil si so starostlivosťou, musíš si vybrať vosk. Tým si bradu upravíš do finálnej verzie.

Väčšina produktov je založená na prírodnej báze. Obsahujú napríklad včelí vosk alebo iné, podobné ingrediencie. Bradu vedia taktiež vyživiť a postarať sa o ňu.

Okrem klasických voskov nájdeš aj extra silné typy. Tie sú vhodné pre nepoddajné a husté brady. Ak si bradu doteraz nenosil a rozhodol si sa pre ňu, začni skôr stredným stupňom. Možno zistíš, že ti vyhovuje.

Ak nie, poobzeraj sa po niečom silnejšom, čo bradu udrží na jednom mieste. Osobitnou kapitolou sú zase vosky určené na fúzy, ktorými si ich vieš tvarovať a natáčať do ľubovoľného tvaru.

Zhrnutie

Každá brada si vyžaduje správnu starostlivosť. Ak sa pre ňu rozhodneš, alebo ju už máš, vyber si kvalitné produkty na čistenie, hydratovanie a upravovanie. Uvidíš, že už po krátkom čase sa dostavia výsledky.

V prípade, že stále váhaš, ktoré produkty tvojá brada potrebuje, prípadne si ich chceš najskôr vyskúšať, neváhaj nás navštíviť v našom BEGENTLEMAN BARBER & STORE v bratislavskom Sky Parku, kde ti radi pomôžeme s výberom presne podľa tvojich potrieb a predstáv.

Zdroj foto: Pinterest.com