Aj keď sa pojmy shavetta a britva zvyknú zamieňať, pretože na prvý pohľad vyzerajú rovnako, je medzi nimi viac rozdielov. Shavetta je odvodená od britvy a vznikla najmä z hygienických dôvodov, a tak sa do nej vkladajú jednorazové žiletky. Táto skutočnosť pomohla nielen holičom, ale aj bežným užívateľom, ktorí si obľúbili tento spôsob holenia.
Na rozdiel od britvy je shavetta výrazne lacnejšia a jednoduchšia na údržbu. Zatiaľ čo britvu treba pravidelne brúsiť a obťahovať na remeni pri každom holení, pri shavette stačí vymeniť žiletku a môže sa používať bez akejkoľvek ďalšej údržby.
Ako si vybrať a vložiť žiletku
Do shavetty sa môže vložiť akákoľvek jednorazová žiletka, ktorú stačí zlomiť na polovicu. Zlomiť ju je potrebné ešte v povoskovanom obale, v ktorom sú žiletky balené. Následne stačí polovicu žiletky vložiť do shavetty. Na trhu existujú aj takzvané “single edge” žiletky, ktoré sú už z výroby polovičné a vhdné priamo na použitie, takže ich netreba lámať.
Na trhu sú najbežnejšie dva typy vkladania žiletky do shavetty. Jeden je zamykací mechanizmus, kedy sa musí najprv uvoľniť a zdvihnúť vrchná časť, ktorá drží žiletku medzi dvomi časťami čepele a následne odsunúť jednu časť čepele a vložiť polovičnú žiletku tak, aby vnútorny kraj žiletky s výrezmi bol čo najtesnejšie pri dvoch kolíkoch, ktoré držia žiletku na správnom mieste. Následne je potrebné zavrieť čepele k sebe a žiletku zaistiť vrchnou časťou.
Druhým typom je vysúvací mechanizmus, kedy sa jemným tlakom vysunie vnútro v čepeli, do ktorého sa následne vloží polovica žiletky. Dôležité je aby bola žiletka správne zacvaknutá v malých drážkach.
Úprava línií brady
Používanie shavetty za účelom úpravy línií brady je dnes veľmi obľubený spôsob, pretože shavetta je na úpravu liniek a kontúr ideálna. Dokážeš ňou veľmi dobre kontrolovať pokiaľ sa oholíš a dodržať tak líniu tvojej brady dokonalú. Samozrejme, chce to trochu cviku a tréningu, avšak keď to už budeš mať v ruke, pôjde to ako po masle.
Dbaj na to, aby bola tvoja brada dostatočne zmäkčená. Ideálne je, ak sa oholíš ihneď po sprche, alebo použi uterák a teplú vody na naparenie brady. Čím budú fúzy mäkšie, tým lepšie ti holenie pôjde a minimalizuješ tým riziko porezania sa.
Na miesta, ktoré chceš oholiť nanes priesvitný gél, aby si zachoval linku čo najlepšie a videl pokiaľ máš ísť čepeľou. Najdôležitejšie pravidlá sú dodržanie uhlu s pokožkou 30 stupňov a plynulý a jemný pohyb so shavettou po pokožke. Žiletky sú také ostré, že na shavettu nemusíš vyvíjať žiadny tlak.
Shavettu si chyť tak, že ukazovák a prostredník budeš mať na vrchnej časti čepeli pred rúčkou, prsteník na ohnutej časti čepeli za rúčkou a palec zospodu. Toto je najbežnejší spôsob držania shavetty, avšak neskôr môžeš vyskúšať aj iné techniky. Na pravú stranu používaj vždy pravú ruku a na ľavú stranu ľavú ruku. Znie to desivo, ale po pár pokusoch už nad tým ani nebudeš premýšlať a pôjde ti to automaticky.
Najjednoduchšie je holenie na lícach, takže môžeš začať tam. Pomáhaj si druhou rukou, s ktorou si pokožku vždy natiahni smerom hore, aby žiletka lepšie kĺzala po pokožke. Zo začiatku sa snaž dodržať rovnú líniu brady na lícach a rovnakú výšku línie na každej strane. Ak ti to už pôjde lepšie, môžeš líniu brady mierne zakriviť a vyskúšať aký štýl ti pristane najviac. Jemnými, plynulými a krátkymi pohybmi v smere rastu fúzov tak môžeš začať bradu upravovať.
Dovolíme si aj menší pro tip od barbera– pri holení sa shavettou je dobré si pokožku na tvári druhou rukou čo najviac natiahnuť. Zabezpečíš tak hladký prechod žiletky po pokožke a zabrániš porezaniu.
Oholenie krku môže byť komplikovanejšie. Koža je tu jemnejšia a shavettu si musíš chytiť naopak medzi ukazovák a palec, pretože smer holenia bude teraz zdola hore. Druhou rukou si opäť pomôž a natiahni pokožkou v spodnej časti krku smerom nadol. Zdvihni bradu ako by si sa chcel pozrieť na strop a opäť sa snaž jemnými, plynulými a krátkymi pohybmi oholiť až po líniu.
Pri holení týmto spôsobom musíš byť trpezlivý. Nemusí sa ti to podariť na prvýkrát, ale po pár pokusoch ti to pôjde od ruky. Zavri sa v kúpeľni, aby ťa nikto nevyrušoval a mal si pokoj. Hlavne sa nikde neponáhľaj. Ak sa bojíš porezania, môžeš si to najprv natrénovať na nafúkanom balóne. Jednoducho nanes gél alebo penu na balón a prechádzaj po ňom tak jemne aby nepraskol.
Budeme radi ak svoje pokusy budeš s nami zdieľať na Instagrame, stačí ak označíš náš profil @begentleman.sk do príspevku, alebo Instastories a my si ťa nájdeme, prípadne to aj zasharujeme 🙂