Lifestyle

Návod ako byť dobrý otec

blank

Využi 9-mesačný náskok čo najviac 

Pre väčšinu ľudí začína otcovstvo oveľa skôr, ako sa dieťa narodí. Počas mesiacov pred pôrodom budeš čítať knihy a články (ako napríklad tento) o tom, ako vychovávať malé deti. Ďalší z vás môžu navštíviť špecializované kurzy, ktoré pripravujú mladé páry na príchod nových radolestí. Tiež už budeš mať za sebou nespočetné hodiny vyberania oblečenia (modré alebo ružové?), kočíky, detské postieľky a tie drobné, obzvlášť zlaté detské topánočky. Všetko toto je životne dôležité, keď už to mladé príde na svet, potom sa tvoj pohľad otočí, a namiesto sústredenia sa na veľkú zodpovednosť príde ten pocit okamžitej lásky, ktorý si doteraz nepoznal.

Pôrod je úžasný

Počas pôrodu budeš svedkom niečoho úžasného. Niekto, koho budeš celý život bezpodmienečne milovať, sa objaví z niekoho, koho už teraz miluješ. Počas všetkých tých výkrikov a paniky sa to tak nemusí zdať, ale je to tak. Hlavne nezabudni priniesť niečo pod zub, pôrod môže trvať naozaj dlho a v najšťastnejšiu hodinu svojho života nechceš byť odkázaný na nemocničný bufet.

Si len neplatená výpomoc 

Počas prvého roku bude najťažšia práca na tvojej polovičke. Ona si to 9 mesiacov odnosí, fyzicky porodí, niekoľko mesiacov dojčí… Ani ten najosvietenejší a najrovnejší pár nezmení túto časť. Takže tvoja hlavná úloha je poskytovať podporu. Pomôž jej, keď je unavená. Preber zodpovednosť v kuchyni a var. Rob všetky tie veci, ktoré robiť nechceš, ako je napríklad prebaľovanie a vyhadzovane špinavých a smradľavých plienok. Potom si ustriehni a nekompromisne ukradni všetok čas s dieťaťom a jeho maminou, ktorý sa dá.

Deti robia bordel

Nezáleží na tom, kto si, malé deti sú stále neuveriteľne impozantné stroje na tvorbu telesných tekutín. Kakajú naozaj veľa, niekedy veľmi nahlas a často v zvláštnych konzistenciách a farbách. Potom, keď meníš plienku plnú páchnucého mimozemského slizu, spustí na teba prúd teplého moču, len tak pre srandu toho malého tvora. Aby sme nezabudli, rovnako tak radi vracajú. Dokonca až tak radi, že si to po chvíli prestaneš všímať.

Začneš byť nudný 

Každý nový rodič si povie, že narodením dieťaťa sa určite nestane nudným. Udržia si všetky koníčky, posilku a kultúrne bohatý život, neprestanú chodiť s kamošmi na pivo. O tri mesiace neskôr budeš každého otravovať tou roztomilou vecou, čo tvoje dieťa spravilo, ukazovať fotky ľuďom v električke a chodiť spať o 9 večer. Pre istotu v ponožkách, aby si nechal vyspať svoju vyčerpanú polovičku. Párty život ako vyšitý, no nie?

Nie je to súťaž (až na to, že totálne je) 

Ako dlho trval pôrod? Bol to prirodzený pôrod, alebo cisársky rez? Spí cez noc bez problémov? Dokáže sa otočiť alebo plaziť? Už chodí? Rozpráva? Dokáže hrať na klavíri? Tieto a ďalšie podobné otázky bude za chvíľu riešiť každý, koho stretneš. Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom a porovnávať to svoje s komošovým či kolegovým, naozaj nemá zmysel. Napriek tomu, nikto z nás si nevie pomôcť. A každý si myslíme, že to naše je najlepšie.

                                           Konečne môžeš byť opäť dieťa 

Môžeš pozerať rozprávky a detské kanály, hrať sa v tme, kresliť príšery, schovávať sa všade kde sa dá, stavať vláčíky či vydávať hlúpe zvuky…a každý je s tým v pohode, každý to schvaľuje. Dokonca čím väčšie blbosti robíš, tým lepší otec si. A každý to miluje. Najviac zo všetkých ty.  

Aha pozri, opäť je tu babka 

Z ničoho nič začneš stretávať svojich príbuzných oveľa častejšie ako doteraz. Dokonca stretneš aj príbuzných, ktorých si nevedel, že vôbec máš. Prastará mama či teta z piateho kolena nebudú vedieť zostať doma, keď sa môžu postarať o tvoju malú potvoru. Tak to nezabudni poriadne využiť, lebo opatrovateľky dnes stoja majland, čo môže obmedziť tvoj už aj tak drahocenný čas na pive s kamošmi.

Nie je to jadrová fyzika. Nie tak celkom

Skladanie a rozbaľovanie high-tech kočíkov. Montovanie najmodernejších autosedačiek. Skladanie nového nábytku, skladanie a opravovanie hračiek, lega, bábik a spider-manov…na otcovstvo dnes potrebuješ dobre že nie inžiniersky titul. Aby to ešte nebolo málo, nemôžeš si ani poriadne zanadávať, aby to ten malý bastard náhodou nepočul, a nezačal opakovať. Hotové mučenie.

Je to tá najlepšia vec na svete 

Najdôležitejše zo všetkých bodov spomenutých vyššie, otcovstvo z teba spraví najpyšnejšieho a našťastnejšieho chlapa, aký si kedy bol. Dokonca ani ten prvý sex s mladou maminou sa na ten pocit nechytá. Spraví to z teba chlapa. Naozajstného chlapa. A k tomu šťastného. A o čo iné predsa v živote ide?