Vlasy a stajling

Odfarbenie vlasov: všetko, čo potrebuješ vedieť o bielych vlasoch

blank

Si znudený zo svojich vlasov? Napadlo ti, že ak je štýlové skúšať rôzne farby oblečenia, prečo to neaplikovať aj na vlasy? Tak potom rozhodne zváž odfarbenie na bielo!

Adam Levine, Channing Tatum, Zach Efron či Zayn Malik. To je len pár zvučných mien, ktoré do toho v poslednej dobe išli, ale odfarbenie sa do biela je odvážna voľba mnohých barberov už niekoľko rokov. Peroxid stál za niektorými najikonickejšími účesmi Davida Beckhama či Brada Pitta, a dnes na blonďavú vlnu naskakujú ďalší štýloví trendsetteri ako rapper G-Easy a herec Jonah Hill.

Ak odfarbenie zvažuješ, alebo si už rozhodnutý ísť do toho, prinášame ti komplexný článok ako na to, čo robiť a nerobiť, a ako sa o novú hrivu starať.

blank

Je to pre mňa vhodné?

Vek

Vek naozaj nie je iba číslo. Napriek tomu, že odfarbené vlasy sú dnes populárnejšie ako kedykoľvek predtým, je to predsa len mladícka záležitosť. Ak máš viac ako 35 rokov a práve prechádzaš krízou stredného veku, radšej si kúp tú motorku, po ktorej si vždy túžil. Odfarbiť si vlasy na bielo po 35-ke je ako nevera so sekretárkou na zadnom sedadle auta. Znie to lákavo, až kým sa to nestane. Ak si ani napriek tomu nevieš pomôcť, odporúčame tmavšiu, oceľovo-šedú farbu, ktorá doplní tvoj vek, namiesto jeho zbytočného zvýrazňovania.

Pigment

Bledý ako Snehulienka? Uznávam, že to asi nie je najlepšie prirovnanie. Rovnako, ako nie je ani dobrý nápad odfarbiť sa na bielo, ak máš moc bledú pokožku. Tmavšia, ako aj mierne bledá pleť sa k bielym alebo blond vlasom hodí, pretože vytvára kontrast. Avšak biela alebo pehatá pokožka, ktorú chytí načerveno po čo i len minúte strávenej na slnku, nemá potrebné množstvo melanínu na to, aby dokázala vyrovnať silné tóny bielych vlasov.

Typ a farba vlasov

Čím sú tvoje vlasy tmavšie a hrubšie, tým zložitejšie bude ich odfarbiť. Človek, ktorý má jemné a svetlé vlasy nebude mať problém s odfarbením hneď na prvýkrát. Na druhej strane niekto, kto má husté a tmavé vlasy musí počítať s odfarbením na viac krát- čiže peroxid, polhodinka pôsobenia, zmytie peroxidu. Následne opäť peroxid, ďalšia polhodinka pôsobenia a zmytie peroxiu.

A tak ďalej, až kým vlasy nebudú žlté ako kukurica, ale krásne biele ako čerstvo napadaný sneh. Viem o čom hovorím, moje vlasy bolo treba odfarbiť na trikrát a to ich vôbec nemám husté. Celkovo som si v barberskom kresle posedel 4 hodiny, avšak výsledok stál rozhodne za to.

Starostlivosť

Tu je kľúčom tvoja každodenná rutina. Staráš sa o seba viac, alebo skôr menej? Ak sa o seba staráš menej, a tvoja denná rutina zahŕňa sprchu, deodorant a sem tam nejaké oholenie, odfarbenie sa do biela môžeš začať veľmi rýchlo ľutovať.

Biele vlasy si  totiž vyžadujú špeciálnu starostlivosť a pozornosť- nielen, že samotné odfarbenie môže pokojne trvať tri či štyri hodiny, ale vyžaduje si aj špecifický prístup pri starostlivosti a špecifické produkty a prípravky, o ktorých si doteraz možno ani nevedel, že vôbec existujú. Napríklad také špeciálne šampóny, kondicionéry či toniká, bez ktorých ti tvoja nová biela farba rýchlo zožltne a dosiahneš presný opak toho, čo si pôvodne chcel.

Osobný štýl

Ďalší faktor, ktorý by si mal zohľadniť, je tvoj osobný štýl a možnosti. Ak pracuješ v korporáte, alebo inom serióznejšom prostredí, musíš dodržiavať určitý dress-code a podobne, biele vlasy nemusia byť úplne pre teba. Podobne, ak preferuješ konzervatívnejšie obliekanie a tvoj šatník tvoria hlavne elegantné košele, polokošele, dlhé nohavice typu chinos a poltopánky, nenápadnejší účes bude určite vhodnejší pre celkovú estetiku tvojho outfitu a pôsobenia teba ako človeka.

blank

Čo robiť pred odfarbením

Umy si vlasy

Vlasy si umy deň pred ich odfarbením, aby neboli počas farbenia zbytočne suché. To by mohlo spôsobiť podráždenie pokožky skalpu, a tomu je lepšie sa vždy vyhnúť. Toto platí obzvlásť v prípade, že si odfarbuješ celú hlavu a nielen končeky vlasov.

Vypusti stylingové prípravky

Stylingové prípravky ako pomády, vosky či pasty spomaľujú proces odfarbenia vlasov. Ak tam teda nechceš sedieť aj 5 hodín- a ver mi, že nechceš, vykašli sa v deň farbenia na akékoľvek stajlingové produkty.

Prídi pripravený

Príprava je základ každého úspechu a platí to aj pri farbení či odfarbení vlasov. Vždy je dobré, keď máš nejakú, akokoľvek základnú, predstavu, ako chceš aby tvoje vlasy po odfarbení vyzerali a aký farebný tón chceš dosiahnuť. Aspoň približne. Barberovi tak nielen uľahčíš prácu, ale aj rapídne zvýšiš šancu, že s výsledkom budeš viac ako spokojný.

 

Ako sa starať o odfarbené vlasy

Umývaj si vlasy menej

Keďže samotné odfarbenie zbavuje vlasy prirodzených olejov a mastnoty, odporúča sa znížiť frekvenciu umývania odfarbených vlasov na 2-3 krát do týždňa. V opačnom prípade riskuješ, že sa ti vlasy až príliš vysušia, stvrdnú a ty si zbytočne podráždiš pokožku skalpu.

Používaj prípravky určené na odfarbené vlasy

Biela farba dokáže veľmi rýchlo zožltnúť. Blond síce bledne menej, ale aj ten môže vplyvom znečisteného ovzdušia a slabej starostlivosti zmeniť farbu, ktorú nechceš. Absolútnou nevyhnutnosťou je preto na odfarbené vlasy používať šampón a kondicionér, ktoré sú na ne určené. Kúpiš ich aj v drogérii- hľadaj fialové prípravky, ktoré sú určené na strieborné vlasy. Tu je však dôležité poznamenať, že tieto šampóny sú veľmi necitlivé a vlasy dosť poškodzujú.

Čo však robiť v tie dni, ktoré si vlasy nebudeš šampónovať? Keďže sme vyššie písali, že umývanie odfarbených vlasov  treba obmedziť na 2-3 krát do týždňa, ako sa o ne starať zvyšných 4-5 dní? Pomocou špeciálneho tonika na vlasy, ktoré je určené práve na odfarbené- biele vlasy. Jednoducho ho aplikuj do vlhkých vlasov po sprche, vmasíruj do pokožky skalpu a vysuš. Vlasom dodá všetky potrebné živiny a hydratáciu, pričom ich aj chráni pred zožltnutím.

Odfarbené celebrity na inšpiráciu

Zac Efron

Platinový efekt vlasov Zaca Efrona perfektne zvýrazňuje siluetu jeho účesu a vhodne sa dopĺňa s jeho modrými očami. Okrem toho vytvára aj príjemný kontrast s tmavšou bradou.

odfarbene vlasy- zach efron

Zayn Malik

Vďaka jeho pigmentu si môže Zayn Malik zvoliť tak blonďavé, ako aj tmavšie tóny vlasov či brady. V tomto prípade si zvolil zlatú strednú cestu niekde uprostred. Napriek tomu, že účes je svetlý, má aj určitú komplexitu tónov a dostatočnú hĺbku.

odfarbene vlasy- zayn malik

Zdroj: fashionbeans.com