Vlasy a stajling

6 jednoduchých zvykov pre zdravé vlasy

blank

Pravdepodobne si sa už niekedy zamýšľal nad tým, ako je možné, že všetky celebrity a možno aj niektorí tvoji známi majú vždy tak skvelo vyzerajúce vlasy. Základom dobre vyzerajúcich vlasov je predovšetkým ich celkové zdravie, na ktoré vplývajú aj tvoje zvyky starostlivosti o ne.

Existuje množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú, ako tvoje vlasy vyzerajú. Ak napríklad žiješ na mieste, kde nie je cez deň dosatok slnečného svetla, alebo pravidelne ťaháš nočné šichty, po určitom čase ti už len šampón nemusí stačiť.

Skutočnosť je totiž taká, že naše vlasy sú súčasťou nášho tela a mali by sme sa teda o ne starať rovnako dôkladne, ako sa staráme aj o samotné telo.

Spísali sme teda 6 najlepších a zároveň najjednoduchších zvykov, ktoré môžeš začať okamžite aplikovať, a ktoré ti pomôžu udržať tvoje vlasy zdravé a skvelo vyzerajúce za každých okolností.

1. Zváž, aké produkty používaš

Na tvoje vlasy denne vplýva obrovské množstvo vecí, ktoré ani nemusíš vnímať- slnko, voda, výpary z výfukov aút, prach a špina, a množstvo ďalších vecí. To posledné čo v takejto situácii chceš, je používať produkty, ktoré im ešte viac škodia. Takými sú napríklad lacné gély či vosky z drogérií, ktorých zloženie je plné alkoholov, sulfátov, parabénov a iných chemických pomocníkov. V zásade platí, že čím je produkt lacnejší, tým je vyrábaný masovejšie, a tým je bohužiaľ aj väčší shit.

Dnes už našťastie existuje na trhu množstvo skvelých produktov a značiek, ktoré sa vedia zaobísť aj bez nich a ver tomu, že tvoje vlasy to patrične ocenia- a nielen ich prirodzenejším výzorom.

Nechaj svoje vlasy raz za čas vydýchnuť, nesuš ich stále fénom a nenos stále čiapku. Nechaj raz za čas vlasy dýchať a neuveríš, ako veľmi sa ti odvďačia.

blank

2. Stravuj sa zdravo a jedz veľa bielkovín

Vedel si, že bielkoviny sú základným kameňom nielen tvojich svalov, ale aj vlasov? Takže áno, čím viac bielkovín príjmeš, tým zdravšie vlasy budeš dlhodobo mať. Treba myslieť na to, že ide o dlhodobý proces- bielkoviny sú totiť stavebným kameňom celého nášho tela a vlasy rozhodne nepatria medzi jeho najdôležitejšie časti. Telo prežije aj bez nich, avšak neprežije bez pečene, obličiek a iných dôležitých orgánov.

V praxi to znamená, že najväčšia časť bielkovín ide okamžite práve na zabezpečenie chodu týchto orgánov, zvyšok následne do svalov, pokožky, nechtov a vlasov. Ak aj zrovna nepatríš medzi pravidelných návštevníkov posilky, neboj sa pridať pár gramov bielkovín navyše, telo ich okrem iného využije aj na podporu rastu nových a silnejších vlasov.

3. Vyhýbaj sa horúcim sprchám

Kto nemá rád horúcu sprchu? Asi nikto, aj keď v tomto prípade trpím obrovskou zaujatosťou, keďže horúcu sprchu milujem. Dávaj však veľký pozor aby si si zbytočne horúcou vodou nepoškodil vlasy, alebo nepodráždil pokožku skalpu.

Obidva prípady vedú k nadmernému vysúšaniu a suché vlasy rozhodne nie sú zdravé vlasy.

4. Chráň si vlasy pred teplom

Horúca voda nie je jediný problém, ktorý môže tvoje vlasy vysušiť a poškodiť. V prípade, že si rád vlasy fénuješ, napríklad na dodanie lepšieho a väčšieho objemu, zváž používanie ochranných produktov pred teplom. Vlasové toniká či spreje túto úlohu zvládajú viac ako dobre, a ešte k tomu ti pomôžu aj väčším objemom, krajšou textúrou a prirodzenejšou fixáciou.

blank

5. Nauč sa používať kondicionér

Časy, kedy si stačilo vlasy umyť len šampónom sú už dávno preč. Ak ešte stale patríš medzi tých chlapov, ktorí vytrvalo odmietajú používať kondicionér, vyskúšaj to. Nič ťa nepresvedčí viac ako vlastná skúsenosť. A ver mi, že rozdiel pocítiš a uvidíš okamžite a tvoje vlasy sa ti nesmierne odvďačia.

Kondiconér pomáha hydratovať vlasy, udržuje v nich prirodzené oleje, ktoré z nich šampóny zmývajú. To zas vedie k suchým vlasom, čo vedie k slabým vlasom, ktoré sú bez lesku, textúry a už na pohľad pôsobia absolútne nezdravo.

Navyše kondicionér nemusíš používať často, úplne stačí dvakrát za týždeň, vždy po umytí vlasov šampónom. Jendoducho si ho nanes do vlasov, nechaj 2-3 minúty pôsobiť a následne pláchni vlažnou vodou. Ďakovať nám nemusíš.

6. Neumývaj si vlasy šampónom príliš často

Jednoduchý zvyk, na ktorý však ľudia často zabúdajú. Nikto z nás nemá rád pocit špinavých vlasov, a zvyšky pomády, vosku či pasty po celkom dni jednoducho treba zmyť. Sprav to však radšej vodou, a šampónom si hlavu umy maximálne každý druhý deň, ideálne 3-4 krát do týždňa. Ako sme už písali v bode vyššie, šampóny totiž vlasy zbavujú prirodzených olejov a vysušia ich, čo ich dlhodobo ničí. To robí väčšina šampónov, pretože je to jediný spôsob ako dokážu vlasy očistiť.

Existujú šampóny, ktoré sú oveľa šetrnejšie, preto jednoznačne odporúčame vyberať také, ktoré vlasy zbytočne neničia ešte aj nešetrným zložením- základ by mal byť vyhýbať sa parabénom, sulfátom, a optimálne hľadať šampóny obohatené o bielkoviny, aminokyseliny a esenciálne oleje a ďalšie dobré veci.

Prípadne môžeš vyskúšať aj suchý šampón. Nie je to síce to isté ako bežný šampón, avšak účel splní, vlasy očistí a bonusom je aj dodatočný objem.

Zdroj: yourblueprints.com