Vyber si účes podľa typu vlasov

Husté vlasy

Husté vlasy sú dvojsečná zbraň. Povrchný názor je, že husté vlasy sú niečo, čo treba závidieť, keďže akékoľvek rednutie, či nebodaj plešatosť pri nich abosúltne nehrozí. Čo si však veľa ľudí neuvedomuje je fakt, že husté vlasy si vyžadujú extrémne úsilie a snahu dosiahnuť požadovaný štýl a fixáciu.

Husté vlasy prichádzajú vo veľa formách, môžu byť kučeravé a jemné, hrubé, alebo vlnité a hrubé, ťažké na akúkoľvek úpravu. Ich charakteristickým črtom však je ich plnosť, čo znamená, že sa často môžu javiť ako neovládateľné a potrebujú pravidelne strihať, aby si udržali ideálny tvar

Najlepšie účesy pre husté vlasy

Kľúč k práci s hustými vlasov je v ich údržbe- teda v tom, ako sa o ne staráš. Ak máš hrivu plnú vlasov, potrebuješ ju často a pravidelne upravovať/ strihať/ skracovať atď. Dobrá správa však je, že máš množstvo možností na výber účesu, ktorý ti bude pasovať.

Krátke a ostré strihy fungujú naozaj výborne, avšak dlhšie strihy sú takisto vhodné pri hustých vlasoch. Ich váha, keď budú rásť, ti pomôže udržať ich na mieste. Skryté vnútorné vrstvy sú zas dobrou možnosťou ako pridať tvar dlhším účesom a jemné textúrovanie zas zjemní končeky.

Takže, ak patríš medzi tých šťastlivcov s hustými vlasmi, môžeš si vybrať od dlhších a strapatých účesov cez man bun až po starostlivo vyčesaný a upravený pompadour.

Jemné vlasy

Dostať to najlepšie z jemných vlasov je celkom náročné, pretože sa niekedy zdá, že nie je moc s čím pracovať. A aby to čert nechcel, na rozdiel od očividne zväčšujúcej sa plešine pri rednúcich vlasoch sa ti neujde ani toľko sympatií a pochopenia. Máš predsa ešte stále dosť vlasov, len pôsobia viac unavene a bez života ako iné typy vlasov.

Jemným vlasom chýba objem a hustota, pôsobia zvädnuto a chabo a dosť často cez ne vidíš pokožku. Tvoj problém teda je, že nie si dosť hustý, čo samo osebe neznie veľmi povzbudivo.

Najlepšie účesy pre jemné vlasy

Muži s jemnými vlasmi by si ich mali nechať trochu dlhšie, aby vlasom pridali trochu váhy, nakoľko kratšie účesy budú nevyhnutne zdôrazňovať nedostatok plnosti a textúry. Aj keď to neznie práve intuitívne, dlhšie vlasy– dĺžkou niekde medzi ušami a ramenami, dodajú účesu viac vrstiev a napríklad pri učesaní nabok nebudú pôsobiť tak bez života.

Najlepšie produkty na jemné vlasy

Hlavným cieľom pri jemných vlasoch je dodať im objem, a toto najlepšie dosiahneš pomocou sea salt spreju a následným fénovaním. Skvelý na objem je púder, len to s ním neprežeň. Naopak, vyhni sa všetkým tažkým, mastným produktom– ak to vyzerá, že tvoje vlasy zaťaží, nie je pre teba vhodný.

Vlnité vlasy

Vlnité vlasy sú problémové z toho hľadiska, že sa samé nevedia rozhodnúť či sú kučeravé alebo rovné, čím ľudí s týmto typom vlasov nechávajú zmätených, čo s nimi majú vôbec robiť. Pridaj si k tomu fakt, že každá vlnka je iná a máš pred sebou potenciál na každodenné dobrodružstvo pred zrkladom.

Vlnité vlasy sú stredom medzi kučeravými vlasmi a rovnými vlasmi, môžu však medzi sebou mať obrovské rozdiely čo sa týka dĺžky a textúry každej vlny. Keďže každý z vlasov v porovnaní s rovnými vlasmi v podstate rastie inak, ich strihanie a stajling si vyžaduje oveľa viac pozornosti.

Najlepšie účesy pre vlnité vlasy

Vlnité vlasy potrebujú cieľ a smer. Najlepší spôsob ako stajlovať vlnité vlasy je krátky strih na bokoch a vzadu a dlhší na vrchu, aby vlasy dostali trochu pohyb a tvar. Strapaté účesy ako crop, či kratší a texturovaný quiff sú tak ideálnymi kandidátmi pre pánov s vlnitými vlasmi.

Najlepšie produkty na vlnité vlasy

Dobrý produkt na vlnité vlasy je sprej s morskou soľou, ktorý dodá vlasom plážový look a textúru, a následne clay na vlasy na fixáciu. Neboj sa takisto používať aj fén.

Neposlušné vlasy

Neposlušné vlasy zaryto odmietajú akýkoľvej pokus o ich úpravu či stajling a zároveň aj veľké množstvo produktov, ktoré sú na to určené. Nedajú sa ľahko upraviť, keďže väčšinou ani nie sú rovné a zo všetkého najviac sa odmietajú nechať vyrovnať.

Ten typ vlasov však má aj výhodu, a tou je naozaj veľa textúry a plnosti, čo pomáha konečnému účesu. Takže ak máš tento typ vlasov, nezúfaj, a skús sa na pohár pozerať ako na poloplný, a nie poloprázdny

Najlepšie účesy pre neposlušné vlasy

Neposlušné vlasy nemusia byť až také neposlušné, keď nájdeš svoju ideálnu kombináciu strihu a správneho stajlingového produktu. Vyhni sa účesom v strednej dĺžke a radšej zvoľ buď kratší alebo dlhší účes. Zároveň požiadaj svojho barbera, aby ti strihom zvýraznil prirodzenú textúru a váhu vlasov, vďaka čomu budú pri stajlovaní neposlúchať o čosi menej.

Rednúce vlasy

Predpokladá sa, že do päťdesiateho roku života viac ako tri štvrtiny mužov budú bojovať s rednúcimi vlasmi a ich vypadávaním. Do veľkej miery k nim patríš, alebo ešte len budeš patriť aj ty. Takže vitaj v klube.

Rednúce vlasy sú často veľmi jemné, mäkké a poddajné, čím sa môžu zdať bez života. Rovnako tak môže byť pri tomto type vlasov problém s objemom a v niektorých prípadoch je nerovnomerná aj dĺžka jednotlivých vlasov.

Aj pre tento typ vlasov však existujú riešenia, a dá sa s s ním popasovať.

Najlepšie účesy pre rednúce vlasy

Strih, ktorý je kratší, jednoduchší a kopíruje obvod rednúcich vlasov vpredu, zvýrazní aj slabší objem, ktorý mu dodáš. Vhodný je jednoduchý a krátky crop a ak ti vlasy rednú najviac na bokoch, tak detailnejší strih či fade pomôže zmiešať jednotlivé dĺžky.

Takže v prípade, že tvoje vlasy sa pomaly poberajú na odchod, ale ešte ťa uplne neopustili, požiadaj svojho barbera o kratší až stredne dlhý účes s objemom na vrchu a pokús sa ho tak udržať. Ak je rednutie už v pokročilom štádiu, vyskúšaj francúzsky crop alebo strih strojčekom buzz cut. Vyholenie hlavy žiletkou si nechaj až ako skutočne posledné riešenie vtedy, keď je to úplne nevyhnutné.

Najlepšie produkty na rednúce vlasy

Ak patríš medzi mužov s rednúcimi vlasmi, musíš uvažovať oveľa taktickejšie o tom, čo si do nich dáš. Vyhni sa používaniu príliž veľa akéhokoľvek produktu a úplne zabudni na gély a ťažké, olejové a mastné pomády. Radšej zvoľ ľahšie matné pasty na báze vody či jemnejší clay, ktorý ti zbytočne nezaťaží ešte aj tie vlasy, ktoré stále máš.

Pro tip od barbera: najlepšou stajlingovou metódou pri rednúcich vlasoch je vyfúkať ich fénom hlavou dole, vďaka čomu získaš väčší objem už pri korienkoch, čím vlasom vrátiš aspoň trochu života.

Vyber si účes podlľa typu tváre

Rovnako ako oblečenie, ani všetky účesy nepasujú každému. Avšak na rozdiel od oblečenia, zlý účes si tak jednoducho večer nevymeníš. Práve preto je dobré vedieť- a to ešte predtým, ako navštíviš svojho barbera, ktorý typ účesu sa ti prirodzene hodí na základe tvojho typu tváre.

Ako zistím svoj typ tváre?

Podľa čoho ale zistíš svoj typ tváre? Znie to trochu zložito, no v skutočnosti je to jednoduché. Všetko, čo budeš potrebovať, je meter na meranie a pero s papierom, kde si namerané výsledky zapíšeš.

  1. Čelo: odmeraj si dĺžku svojho čela vodorovne od začiatku jedného obočia až po koniec druhého.
  2. Líca: odmeraj si krížom svoje líca, počnúc a končiac pod špičkou vonkajšieho rohu každého oka
  3. Čeľusť: odmeraj si dĺžku spodnej čeľuste od špičky svojej brady až pod ucho, kde sa čeľusť začína nakláňať nahor. Vynásob toto číslo dvomi, aby si dostal výslednú hodnotu pre celú čeľusť.
  4. Dĺžka tváre: odmeraj si dĺžku tváre od vlasov až po špičku brady.

Prvý krok: odmeraj si čelo

Aby si správne určil typ svojej tváre, potrebuješ najskôr prísť na to, ktoré jej časti sú dlhé, ktoré sú krátke, prípadne ktoré sú približne rovnaké.

Najlepšie miesto kde začať je čelo, takže si ho jednoducho odmeraj krížom cez jeho najširšiu časť- tá sa väčšinou nachádza približne v strede.

pastedGraphic.png

Druhý krok: odmeraj si líca

Šírka lícnych kostí je extrémne dôležitá pri určení správneho účesu. Nesprávne odmeraná šírka líc môže mať za následok zvýraznenie niektorých čŕt, ako sú napríklad uši, ktoré budú pôsobiť neproporčne.

Svoje lícne kosti si odmeraj krížom, počnúc a končiac pod špičkou vonkajšieho rohu očí.

pastedGraphic_1.png

Tretí krok: odmeraj si čeľusť

Bez ohľadu od toho, či si viac Jonah Hill ako Channing Tatum, musíš mať niekde čeľusť. Odmeraj si teda dĺžku spodnej čeľuste od špičky svojej brady až pod ucho, kde sa čeľusť začína nakláňať nahor.

pastedGraphic_2.png

Štvrtý krok: odmeraj si dĺžku tváre

Aký je rozdiel medzi obdĺžnikovým a štvorcovým typom tváre? Asi 5 centimetrov. To nie je vtip, ale fakt.

Aby si dostal správnu hodnotu pre dĺžku svojej tváre, odmeraj si ju od špičky brady krížom cez stred tváre až po vlasy.